Ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Stanislav Čađo rekao je da niko ne treba da sumnja da će MUP RS dati najbolji mogući odgovor na održavanju bezbjednog ambijenta kakav je i sada. On je nakon Kolegija na kojem je analizaran Izvještaj o radu MUP RS za prvih šest mjeseci ove godine, izrazio zadovoljstvo rezultatima koji su postignuti, a sve u cilju još bolje bezbjednosne situacije na području RS. „Stpka opšteg kriminaliteta je u padu za 15 odsto u odnosu na isti period prošle godine, maloljetnička delinkvencija je u padu za 21 odsto, imovinska krivičnna djela poput krađa vozila su u padu za 42,5 odsto, razbojništva za 32,8 odsto. Sve to ukazuje na pojačan angažman svih pripadnika MUP RS i na tom im se i ovom prilikom zahvaljujem“, rekao je ministar Čađo. On je rekao da je MUP RS često bio kritikovan što je kao prioritete odredio i borbu protiv terorizma, najavivši da će to i ubuduće biti jedna od glavnih tema. "Zbog trenutne atmosfere i pitanja koja se danas postavljaju u vezi sa terorizmom i u toj oblasti MUP ulaže ozbiljne napore i na jednom od narednih kolegijuma ponovo ćemo veoma ozbiljno razmotriti ovo pitanje, da vidimo šta javnost od nas očekuje i šta sa aspekta profesionalne odgovornosti moramo da učinimo da bismo spriječili moguća izvršenja terorističkih i sličnih akata i ralizacije teorističkih prijetnji", rekao je ministar Čađo. On je poručio građanima u RS da mogu da se osjećaju bezbjedno, ali i apelovao na svakog pojedinca da pruži podršku pripadnicima MUP-a. Načelnik Uprave kriminalističke policije MUP-a RS Gojko Vasić rekao je da MUP RS, u skladu sa procedurama koje se koriste u sprečavanju određenih pojavnih oblika kriminaliteta i militantnih grupa, koje bi mogle ugroziti javni red i mir, prikupljene informacije obrađuje i nastoji blagovremeno preduzeti mjere da se nešto neželjeno ne bi desilo. On je rekao da bi policija RS mogla da konstatuje da je u potpunosti zadovoljna trenutnim bezbjednosnim stanjem i rezultatima, da nije bilo terorističkog akta u Bugojnu. "Bez obzira na to što to nije naša zona odgovornosti, to je događaj koji negativno učicao na shvatanje stanja bezbjednosti u BiH. Mi smo ozbiljno nastojali da se odnosimo i prema toj problematici. Određeni krugovi i agencije su, nažalost, to zanemarivale i stavljale u drugi plan. Smatram da se u vezi sa nekim aktivnostima moglo i više preduzeti i pokazati energičnost i odlučnost u borbi protiv terorizma", smatra Vasić. On je istakao da su značajni pomaci u prvom polugodištu napravljeni u pogledu borbe protiv organizovanog kriminala, naročito prometa opojnim drogama. „Tome svjedoče brojne policijske akcije poput „Neretve“, „Pruda“, te je i broj lica koja su prijavljena za krivično djelo neovlašćene proizvodnje i stavljanja u promet opojnih droga veći za 105 odsto u odnosu na isti period prošle godine“, rekao je Vasić. Načelnik Uprave policije Nijaz Smajlović rekao je da je o povoljnom stanju bezbjednosti svjedoči manji broj saobraćajnih nesreća za 9 odsto, kao i broj poginulih u saobraćajnih nesreća koji je smanjen za 26,7 odsto. „Javni red i mir je na zadovoljavajućem nivou, jer uprrkos velikim skupovima koje smo imali u prethodnom periodu, nismo imali nijedan incident. U tom smislu želio bih da pohvalim sve one koji su obezbjeđivali obilježavanje stradanja u Srebrenici i Bratuncu koji su protekli u miru“, rekao je Smajlović.








