Poslovi vezani za upućivanje u operacije podrške miru u inostranstvu u Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske odvijaju se preko Odjeljenja za međunarodnu saradnju.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske od 2000. godine učestvovali u sljedećim mirovnim misijama UN-a:
- Istočni Timor (UNMISET)
- Liberija (UNMIL)
- Kipar (UNFICYP)
- Sudan (UNMIS)
- Južni Sudan (UNMISS)
- Kongo (MONUSCO)
Poslove vezane za upućivanje policijskih službenika u operacije podrške miru u inostranstvu u Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske obavlja Odjeljenje za međunarodnu saradnju (dalje u tekstu Odjeljenje), Služba ministra.
Procedura izbora kandidata u Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske započinje ispunjavanjem Upitnika o zainteresovanosti za učešće u mirovnim misijama (ovdje), koji se uz propratni akt potpisan od strane rukovodioca nadležne organizacione jedinice dostavlja Odjeljenju,
Osnovni (minimalni) uslovi za učešće u mirovnim misijama UN-a su sljedeći:
1. Najmanje 8 godina efektivnog staža u policijskim službama za muškarce, a minimalno 5 godina efektivnog staža za žene,
2. Aktivno znanje engleskog jezika (čitanje, pisanje i razumijevanje),
3. Dobro fizičko i psihičko zdravlje, te zadovoljavajuća fizička kondicija,
4. Uspješni rezultati u dosadašnjem radu,
5. Položen ispit za vozača „B“ kategorije.
Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske, po osnovu dostavljenih upitnika, identifikuje kandidate koji zadovoljavaju osnovne uslove za učešće u mirovnim misijama UN-a, te aplikacije zainteresovanih kandidata iz svog sastava, uz potrebnu dokumentaciju prosleđuje Ministarstvu bezbjednosti BiH.
Ministarstvo bezbjednosti BiH pravi spisak kandidata koji ispunjavaju uslove za učešće u mirovnoj operaciji, uvažavajući stručnost, iskustvo, nacionalnu, regionalnu, polnu zastupljenost kandidata, kao i ravnopravnu zastupljenost ministarstava unutrašnjih poslova, odnosno policijskih službi ili agencija. Nakon izbora kandidata slijedi testiranje znanja engleskog jezika i poznavanja rada na računaru u organizaciji Ministarstva bezbjednosti BiH.
Isključivo kandidati koji uspješno polože test engleskog jezika i poznavanja rada na računaru ispunjavaju uslov za učešće na predmisionoj pripremnoj obuci.
Predmisiona obuka dizajnirana je u svrhu pripreme i obuke policijskih službenika iz svih policijskih agencija iz BiH koji će biti upućeni u mirovne misije UN-a i koji, kao takav, predstavlja osnovni oblik predmisione obuke u BiH i isti se realizuje u Centru za obuku za podršku mirovnim operacijama u Butmiru, Sarajevo. Obuka traje dvije sedmice, a na kraju obuke polaznici polažu završni ispit i dobijaju sertifikat.
SAAT testiranje Kandidati koji su uspješno položili predmisionu obuku, pristupaju SAAT testiranju, koje obavlja Tim UN-a koji se bavi procjenom i podrškom u izboru kandidata za učešće u mirovnim misijama UN-a. SAAT test obuhvata: provjeru poznavanja engleskog jezika, intervju, test vožnje, test rukovanja oružjem i procjenu vještine gađanja. SAAT testiranje u pravilu obavlja se svake dvije godine i samo kandidati koji uspješno polože ovaj test mogu da se prijavljuju na konkurse za UN mirovne misije.
Po pristizanju konkursa iz Ministarstva bezbjednosti BiH za zamjenu policijskih službenika kojima je prestalo angažovanje u UN misiji, Odjeljenje, telefonom i elektronskom poštom obavještava isključivo one kandidate koji zadovoljavaju uslove propisane konkursom, a koji su prethodno uspješno položili test engleskog jezika i završili predmisionu obuku i SAAT test. Spiskovi zainteresovanih kandidata sa dokumentacijom traženom konkretnim konkursom se dostavljaju Ministarstvu bezbjednosti BiH.
Ministarstvo bezbjednosti BiH pravi listu kandidata i istu dostavlja organizatoru mirovne misije, posredstvom Ministarstva inostranih poslova BiH, odnosno Stalne misije BiH pri UN-u. Nakon što organizator mirovne misije obavi telefonske intervjue sa kandidatima i izvrši ocjenu kandidata, obavijest o konačno izabranim kandidatima dostavlja se, posredstvom Stalne misije BiH pri UN-u, Ministarstvu bezbjednosti BiH.
Po izboru jednog ili više kandidata pristupa se obavljanju ljekarskih pregleda.
Istovremeno, u Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske se završavaju administrativno-pravni poslovi potrebni za konačno upućivanje policijskog službenika u zemlju destinacije, kao što su regulisanje radno-pravnog statusa radnika tokom trajanja mandata u misiji, te zaduživanje uniforme i potrebne opreme.
Tokom učešća u mirovnoj misiji UN-a policijski službenik Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske ostvaruje sva prava iz radno-pravnog odnosa, odnosno garantuje mu se pravo na plaćeno odsustvo za vrijeme trajanja mirovne misije i druga prava koja proizlaze iz radno-pravnog statusa, te povratak na ranije radno mjesto, odnosno raspoređivanje na drugo radno mjesto u skladu sa stručnom spremom i činom po isteku mandata u mirovnoj misiji UN-a. Policijski službenik je dužan u roku od 30 dana od dana završetka učešća u misiji javiti se nadležnom rukovodiocu radi nastavljanja radnog odnosa.
Odjeljenje održava redovne kontakte i pruža potrebnu pomoć svim policijskim službenicima Ministarstva koji se nalaze u mirovnim misijama UN-a.
Za sve dodatne informacije možete kontaktirati Odjeljenje za međunarodnu saradnju, Služba ministra, koje se nalazi u zgradi Vlade Republike Srpske (Lamela B).
Adresa: Banja Luka, Trg Republike Srpske 1
051 338 487; 051 338 844
E-mail: medjunarodna.saradnja@mup.vladars.rs