МУП Републике Српске опредјељен за борбу против корупције
| Бања Лука | Сриједа, 09. децембар 2015.
Министарство унутрашњих послова Републике Српске опредјељено је за борбу против корупције, која се огледа, како у предлагању и раду на доношењу законских рјешења у овој области и спровођењу истрага, тако и у увођењу одређених нових техничких рјешења којима се смањује контакт између странке и запосленог радника.
Када су у питању стратешки оквири у борби против корупције МУП Републике Српске је прошле године израдио сопствени План интегритета, те за представнике других институција пружао обуку за његову израду и спровођење. Такође, МУП је усвојио Динамички план интегритета за 2015. годину, којим су све организационе јединице, на основу претходно утврђених корупционих ризика, дефинисале 78 планираних мјера за смањење ризика. Од планираних, реализовано је преко 90% мјера. У току је израда Динамичког плана интегритета за 2016. годину.
С друге стране, МУП Републике Српске задњом набавком стационарних радара, те радара који поред ручне употребе могу радити и аутоматски, настоји да умањи утицај полицијских службеника на евидентирање саобраћајних прекршаја. Такође, у обављање других полицијских послова све више се уводе и други дигитални уређаји, чији резултати у најмањој могућој мјери зависе од људског фактора, а чиме се смањује и ризик од коруптивних дјела.
Подсјећамо, МУП Републике Српске је властитим стручним и финансијским капацитетима, септембра 2014. године покренуо интерактивну интернет-апликацију „Пријави корупцију“, како би се грађани подстакли да, уз остављање личних података или анонимно, пријаве сумњу на корупцију и друге неправилности у раду државних службеника. Апликацији је могуће приступити путем сајтова свих министарстава Владе Републике Српске, а МУП је отворен да поменуту апликацију развија и на интернет-презентацијама других јавних институција и установа на локалном нивоу.
Путем апликације „Пријави корупцију“, од њеног успостављања до данас, пријављено је 119 коруптивних дјела и других неправилности у раду државних службеника, од којих је 20 пријављено уз остављање личних података пријавиоца, док је 99 пријављено анонимно. Од укупног броја пријављених случајева корупције и других неправилности, 11 пријава је окончано основано, док је по 38 пријава поступак још увијек у току.
У прилог опредјељености за борбу против корупције и других неправилности у раду полицијских службеника, говори и чињеница да је из Министарства, због вођења истраге или кривичног поступка за коруптивна кривична дјела, привремено удаљено 12 полицијских службеника.
У току првих једанаест мјесеци 2015. године откривена су укупно 392 кривична дјела коруптивног карактера и поднесена су 244 извјештаја надлежним тужилаштвима против 339 лица. У упоредном периоду 2014. године откривена су укупно 322 ова кривична дјела и поднесена су 204 извјештаја надлежним тужилаштвима против 303 лица. Број ових кривичних дјела у посматраном периоду 2015. године у односу на исти период 2014. године је већи за 21,7%, број извјештаја је такође већи за 19,6%, као и број пријављених лица за 11,9%. Најчешћа кривична дјела су „злоупотреба службеног положаја“ (117), „проневјера“ (65), „несавјестан рад у служби“ (48), „фалсификовање или уништавање службене исправе“ (47). Такође, евидентирано је 8 кривичних дјела „примања мита“ и 15 кривичних дјела „давања мита“.
МУП Републике Српске апелује на грађане да уколико имају сазнања да је извршено неко коруптивно кривично дјело пријаву изврше путем броја „122“, доласком у најближу полицијску станицу, те помоћу интернет-апликације.