Ministarstvo unutrasnjih poslova Republike Srpske
← Повратак на Сервисне информације | Информисање јавности » Сервисне информације

Укупна ријешеност свих кривичних дјела на подручју ЦЈБ Бања Лука за прва три мјесеца износи 72,7 %

| Бања Лука | Уторак, 19. април 2016.

У Центру јавне безбједности Бања Лука, 19.04.2016. године, одржана је редовна конференција за новинаре поводом презентовања резултата рада за прво тромјесечје 2016. године, којој су присуствовали начелник центра Бошко Панџа, начелник Сектора криминалистичке полиције Дарко Новковић и начелник Сектора полиције Милош Бркић.

Начелник Панџа је на почетку свог излагања истакао да стање безбједности у прва три мјесеца 2016. године на подручју Центра јавне безбједности Бања Лука карактерише мањи број нарушавања јавног реда и мира, повећање укупне расвијетљености као и расвијетљености кривичних дјела по непознатом извршиоцу уз повећање броја евидентираних, односно пријављених кривичних дјела за 22,2 %. Панџа је појаснио да се ово повећање углавном односи на кривична дјела по познатом извршиоцу, у значајном дијелу на кривична дјела у вези са злоупотребом електричне енергије и расвијетљена кривична дјела која су резултат повећаних активности полиције кроз спроведене акције. Посљедице саобраћајних незгода, којих је у овом периоду било више за 8, мање су у односу на упоредни период 2015. године, односно мањи је број смртно страдалих лица за око 33 %. Имајући у виду наведене параметре, начелник Панџа је оцијенио да је стање безбједности на подручју Центра задовољавајуће.

Начелник Сектора криминалистичке полиције Дарко Новковић је истакао да је укупна расвјетљеност свих кривичних дјела на подручју Центра 72,7 %, што је за  4,5 % више у односу на упоредни период 2015. године. Евидентирано је повећање укупног броја извршених кривичних дјела за 22,2 %, међутим од укупног броја пријављених кривичних дјела, 7,4 % се односи на кривична дјела у вези са неовлашћеном потрошњом електричне енергије, извршених по познатом извршиоцу. Такође у мјесецу марту, као резултат акције „Администратор“ коју су спровели припадници Полицијске станице Прњавор у сарадњи са Сектором криминалистичке полиције, откривено је 88 кривичних дјела „Фалсификовања исправе“ и „Израда, набављање, посједовање, продаја или давање на употребу средстава за фалсификовање исправе“, за која је Окружном тужилаштву у Бања Луци достављено 44 извјештаја против 44 лица, а што је свакако довело до повећања евидентираних кривичних дјела.

У посматраном периоду евидентирано 991 кривично дјело, од којих су 857 општег криминалитета. Из области општег криминалитета ријешено је 69,5 %, од чега по непознатом 53,1 %. Пријављено је 549 кривичних дјела против имовине, од којих је расвјетљено 55,6 % или више за 6,3 % у односу на упоредни период. 

Евидентирано је 13 кривичних дјела „Разбојништва“ од којих je 10 расвјетљенo, те 1 кривичнo дјелo „Тешко убиство“ по познатом извршиоцу, 1 кривично дјело „Убиства у покушају“ и 1 кривично дјело против полног интегритета које је расвијетљено. Запримљена је 41 пријава о почињеним кривичним дјелима против живота и тијела, од чега је расвјетљено 95,1 %.

Из области неовлаштене производње и промета опојних дрога откривено је 16 кривичних дјела, за шта је надлежном тужилаштву поднесено 15 извјештаја против 15 лица, а лишена су слободе 34 лица. Поднесеноа су и 24 захтјева за покретање прекршајног поступка.

У области привредног криминалитета откривена су 73 кривична дјела, више за 55,3 % у односу на упоредни период 2015. године, за која су надлежним тужилаштвима поднесена 43 извјештаја против 52 лица.

У поменутом периоду је реализовано 13 акција усмјерених на расвјетљавање кривичних дјела од којих је Новковић издвјио акције „Администратор“, „Уплатница“, „Репетитор“, „Словенац“, „Опасач“, „Лауш“, „Wallet“ и „Валута“.

Начелник Сектора полиције Милош Бркић је истакао да је број нарушавања јавног реда и мира мањи за 14,5 %, а број прекршаја за 11 % у односу на упоредни период 2015. године. У благом порасту од 0,9 % је број саобраћајних незгода, с тим да је укупан број настрадалих лица у саобраћајним незгодама мањи за 11,2 %, а погинулих за 33,3 % у односу на упоредни период, те да је најчешћи узрок саобраћајних незгода неприлагођена брзина кретања возила. Евидентирана су 2 нарушавања јавног реда и мира у већем обиму, а у упоредном периоду 5. Из структуре почињених прекршаја јавног реда и мира видљиво је да су најбројнији прекршаји туча и физички напади, којих је евидентирано 170.

Начелник Бркић је навео да су у посматраном периоду евидентирана 352 нарушавања јавног реда и мира. У овој области евидентирано је 507 прекршаја, који су санкционисани подношењем 196 захтјева за покретање прекршајног поступка и издавањем 186 прекршајних налога.

У посматраном периоду 2016. године догодиле су се 884 саобраћајне незгоде. У овим саобраћајним незгодама је погинуло 10 лица, 43 је тешко, а 207 лица лакше повријеђено. Број погинулих лица у саобраћајним незгодама је смањен за 33,3 % у односу на упоредни период 2015. године.

Из саобраћаја је искључено 1669 возача, од чега 1332 возача због вожње под утицајем алкохола, 9 возача због вожње под утицајем опојних дрога, 320 због управљања моторним возилом прије стицања права и 9 возача из осталих разлога.

Реализоване су 4 самосталне акције усмјерене на контролу поштовања брзине, односа пјешак - возач, контролу присуства алкохола, дрога и других недозвољених супстанци у организму, те 3 акције МУП-а РС усмјерене на употребу безбједоносног појаса, алкохола, дрога и других недозвољених супстанци, те да ће се са истим и сличним активностима наставити и у наредном периоду, закључио је Бркић на крају свог излагања.