МУП обиљежава међународни дан борбе против кријумчарења и злоупотребе дрога
| Бања Лука | Петак, 24. јун 2016.
Министарство унутрашњих послова Републике Српске у сарадњи са Министарством здравља и социјалне заштите спроводи кампању под слоганом „Не дозволи да ти помуте разум“, а поводом обиљежавања међународног дана борбе против кријумчарења и злоупотребе дрога.
Директор Полиције Републике Српске Гојко Васић истакао је да Министарство унутрашњих послова Републике Српске посебну важност придаје овој области и активно учествује у раду и активностима Комисије за сузбијање злоупотребе опојних дрога Владе Републике Српске.
„Захваљујући добро осмишљеној Стратегији, сматрам да имамо веома добре резултате када је у питању превенција и репресија, а у сарадњи са Министарством здравља и невладиним сектором и у области отклањања посљедица које су наступиле конзумацијом дрога“, рекао је директор Васић.
Према његовом ријечима, једна од најбитнијих активности јесте едукација која је проведена међу припадницима полиције, омладином по школама, родитељима и наставницима.
„Обуку је прошло више од 7500 ђака, 2050 родитеља и око 450 професора. То је најзначајније улагање у ову област - да се људи информишу о опасностима везаним за дроге. Сматрам да управо због тога спадамо у земље са добрим резултатима, односно земље гдје је интерес за дроге знатно смањен у односу на друге“, рекао је директор Васић.
Он је напоменуо да је МУП РС формирао базу за електронску евиденцију лица која се доводе у везу са злоупотребама и кријумчарењем дрога, као и да су организовани посебни курсеви за раднике казнено поправних установа гдје су вршене обуке везане за злоупотребу и кријумчарење дрога, као и о болестима зависности.
„МУП РС је остварио сарадњу и са међународном асоцијацијом која прати ову област и кроз редовну размјену информација добијамо податке о новим психоактивним супстанцама које се налазе на тржишту и које у сарадњи са органима на нивоу БиХ покушавамо што прије забранити“, напоменуо је Васић.
Предсједник Комисије за сузбијање злоупотребе опојних дрога Владе Републике Српске Милан Латиновић је рекао да је комисија креирала и одштампала постере који ће, преко Министарства унутрашњих послова Републике Српске, бити дистрибуирани по цијелој Републици Српској, прије свега у станицама јавне безбједности, домовима здравља и школама.
„Овим желимо да информишемо и подсјетимо грађане на опасност од дрога те да их подстакнемо да се у што већем броју прикључе активностима које се проводе када је у питању борба против злоупотребе опојних дрога“, рекао је Латиновић.
Он је нагласио да је злоупотреба опојних дрога озбиљна опасност која угрожава људско здравље и представља крупан социјално-економски проблем за свако друштво, па и наше.
Латиновић је подсјетио да је Народна скупштина Републике Српске, на својој 13. сједници, једногласно усвојила Стратегију надзора над опојним дрогама и сузбијања злоупотребе опојних дрога у Републици Српској за период 2016-2021 коју је управо израдила Комисија за сузбијање злоупотребе опојних дрога Владе Републике Српске.
Институт за јавно здравство Републике Српске је доставио Извјештај за Републику Српску о особама лијеченим због злоупотребе опојних дрога у 2015. години гдје је наведено да се у Републици Српској лијечи 455 зависника, док је новопријављених случајева у 2015. години било 70.
„Старосна доб зависника који се лијече у Републици Српској је од 15 до 65 година, а већим дијелом се ради о лијечењу зависника од хероина, у проценту од 90 одсто. Такође када су у питању заразне болести које се често преносе због кориштења истог прибора или незаштићеним сексуалним односом, пронађено је 2.4 одсто позитивних налаза хепатитиса Б и 32.5 одсто хепатитиса Ц.“, рекао је Латиновић.
Сања Станић, представница невладиног сектора у оквиру Комисије за сузбијање злоупотребе опојних дрога Владе Републике Српске истакла је да су фокус рада овог сектора превентивне активности које се прије свега односе на подстицање улоге родитеља у раном откривању злоупотребе дрога.
„Циљеви ране превенције су прије свега смањење броја нових корисника, подизање нивао свијести појединаца о ризицима од дрога, мобилисање актера у заједници и промовисање животних стилова без дрога који су рађени кроз низ активности у оквиру основног и средњошколског образовања, универзитета и у другим институцијама“, рекла је Станићка.