Обиљежавање „Мјесеца борбе против болести зависности“
| Пале | Уторак, 06. децембар 2016.
Министарство унутрашњих послова Републике Српске је данас у сарадњи са Комисијом за сузбијање злоупотребе опојних дрога РС у Основној школи „Србија“ на Палама одржало централну манифестацију поводом обиљежавања „Мјесеца борбе против болести зависности“ у оквиру које је отворена изложба ученичких радова, изведен игроказ на тему „Опасности од болести зависности“, тактично-показна вјежба припадника МУП-а РС, као и фудбалска утакмица између основаца и полицијских службеника ЦЈБ Источно Сарајево.
„МУП Српске континуирано и плански реализује пројекат превенције малољетничке делинквенције у оквиру којег се у основним и средњим школама организују предавања о теми болести зависности, не само опојних дрога, већ и алкохолизма, штетности кориштења дуванских производа, као и опасности на интеренету“, навео је замјеник директора полиције Радомир Домузин.
Према његовим ријечима, у овој години забиљежен је пад малољетничке делинквенције за 12,7 одсто у односу на прошлу годину, што је дијелом заслуга и превентивних активности које се проводе на терену.
Он је такође додао да су припадници МУП-а Републике Српске за 10 мјесеци ове године открили 202 кривична дјела неовлаштене производње и промета опојних дрога и омогућавања уживања дрога, што је за 23,9 одсто више у односу на упоредни период прошле године, те поднијели 173 извјештаја надлежним тужилаштвима против 224 лица.
Замјеник директора Полиције Републике Српске је нагласио да су од та 224 пријављена лица, четворо малољетници, због чега је веома битан сегмент превентивног рада који МУП Републике Српске реализује у сарадњи са школама.
Предсједник Комисије за сузбијање злоупотребе опојних дрога Републике Српске Милан Латиновић је овом приликом презентовао резултате истраживања употребе психоактивних средстава код дјеце узраста од 15 година, према којој је пет одсто те дјеце пробало опојна средства, њих око 30 одсто је конзумирало дуван и дуванске производе и, што је посебно забрињавајуће и највећи проблем, чак око 70 одсто испитаника пробало је алкохол.
Предсједник Латиновић је нагласио значај који полиција посвећује сарадњи са свим субјектима у друштву на плану сузбијања злоупотребе опојних дрога, а посебно је важна сарадња са медијима и превентивни рад са младима у Републици Српској.
Према његовим ријечима, у Републици Српској добро се одвија реализација Стратегије за контролу и сузбијање опојних дрога 2016 – 2021. година, коју је Народна скупштина Републике Српске донијела у јуну ове године, те најавио реализацију пројекта „Школе без дроге“.
Он је овом приликом поздравио и добре резултате у сарадњи са наставницима и родитељима, као и добру координацију републичких власти и институција са локалним заједницама у Српској.
Предсједник Латиновић је додао да је у Републици Српској у прошлој години у надлежним установама лијечено је 455 лица која имају неку од болести зависности.
Начелник Центра јавне безбједности Источно Сарајево Српко Косорић навео је да је Центар против 17 лица поднио извјештај надлежним тужилаштвима због чињења 18 кривичних дјела у вези са злоупотребама опојних суспстанци.
Према његовим ријечима, сви млади су и изложени и угрожени потенцијалном опасношћу да користе неки од наркотика, због чега је ЦЈБ Источно Сарајево сачинио План превенције спречавања злоупотребе опјних средстава, на основу којег проводи оперативне радње попут превенције, едукација, предавања полицијских инспектора у школама и на факултетима итд.
Начелник Оштине Пале Бошко Југовић пожелио је добродошлицу учесницима данашње манифестације и поздравио резултате које институције Републике Српске постижу на превенцији и сузбијању употребе опојних средстава.
Он је потврдио спремност ове локалне заједнице да се максимално укључи у све активности МУП-а Републике Српске и његових партнера у овом стратешком процесу.
Представница Града Источно Сарајево Надежда Атељевић истакла је да је Скупштина града Источно Сарјево 2013. године формирала Радни тим и донијела Акциони план и програм активности спречавања злоупотребе опојних средстава за период 2104 – 2018. година, у чију су реализацију укључене кључне институције Града и локалне заједнице у његовом саставу.
То су, прецизирала је она, ЦЈБ Источно Сарајево, три центра за ментално здравље, Апотека Источно Сарајево, средње школе на подручју града и надлежна тијела локалних заједница.
Директор Удружења грађана „Викторија“ Сања Станић нагласила је добру сарадњу са Комисијом за сузбијање злоупотребе опојних дрога Републике Српске, апострофирајући Програм оснаживања породице, као вид превенције на сузбијању болести зависности.
„Одговорност друштва и институција на овом плану не смије бити пребачен само на појединца. Пред свима нама је пуно посла и задатака у вези са спречавањем болести зависности“, изјавила је директорица Станићева.