На подручју Центра јавне безбједности Приједор укупна расвјетљеност кривичних дјела 90,5 %
| Приједор | Сриједа, 15. фебруар 2017.
Начелник Центра јавне безбједности Приједор Далибор Иванић, на данашњој прес конференцији, стање безбједности на подручју овога Центра оцијенио је као стабилно и добро.
У току мјесеца јануара евидентирано је укупно 67 кривичних дјела односно 18 кривичних дјела мање у односу на јануар мјесец 2016. године, што процентуално износи 21,2 % мање.
Трећина од укупног броја пријављених кривичних дјела извршена је по непознатом починиоцу, док је расвјетљеност кривичних дјела по непознатом починиоцу повећана за 12% и износи 76,7%. Укупна расвјетљеност кривичних дјела је 90,5 %.
Из области општег криминалитета, број кривичних дјела је смањен за 30% у односу на упоредни период.
Од кривичних дјела из области против живота и тијела, у јануару мјесецу евидентирана су 2 кривична дјела и то лаке тјелесне повреде по познатом извршиоцу.
Када су у питању кривична дјела против имовине, евидентирано је укупно 25 кривичних дјела што је за 50% мање у односу на упоредни период. Кривичних дјела крађе и тешке крађе евидентирано је 20 (35) или 42,9% мање.
Извршено је једно кривично дјело разбојништва које је и расвјетљено, а евидентирано је и једно кривично дјело покушаја тешке крађе над моторним возилом.
Из области злоупотребе опојних дрога евидентирана су 4 кривична дјела. Извршено је 5 одузимања опојних дрога, од чега посебно издвајамо 240 грама амфетамина 150 грама марихуане.
На подручју Центра јавне безбједности Приједор лишено је слободе и једно лице због кривичног дјела убиства у покушају које је почињено у Санском Мосту.
Активностима Центра, у Новом Граду је пронађен и одузет пластични експлозив, у Костајници већа количина оружја и муниције, војно наоружање у Трнопољу, а на подручју Новог Града откривено је и седам држављана албанске националности који су илегално прешли државну границу БиХ.
Из области привредног криминалитета, у јануару мјесецу евидентирано је 10 кривичних дјела, док материјална штета причињена извршењем ових кривичних дјела износи око 30.000,00 КМ (27.000,00 КМ).
Начелник Центра истакао је да није било нарушавња јавног реда и мира у већем обиму, а пријављена су укупно 43 прекршаја.
Када је у питању безбједност саобраћаја евидентирано је 2.109 прекршаја и 75 саобраћајних незгода. Саобраћајних незгода са смртно страдалим лицима није било. Расвјетљена је саобраћана незгода по непознатом извршиоцу у Новом Граду у којој је пјешак задобио тешке тјелесне повреде.
Из саобраћаја је искључено 187 возача, од чега 159 због управљања возилом под дејством алкохола. Од 25. јануара спроводи се републичка акција контроле учесника у саобраћају, са посебним акцентом на контролу употребе безбједносног појаса и посебно прилагођених сједалица за превоз дјеце у возилу. Задржано је лишењем слободе 59 возача због управљања возилом под дејством алкохола и 3 пјешака због кретања по коловозу под утицајем алкохола.
Начелник Сектора полиције ЦЈБ Приједор, Сретоја Вујановић, подсјетио је грађане да 15. фебруара 2017. године на снагу ступају одредбе Закона о измјенама и допунама Закона о основама безбједности саобраћаја на путевима у Босни и Херцеговини.
У знатној мјери пооштравају се санкције за прекршаје брзине и алкохола, а поред тога се уводе посебна ограничења за младе возаче. За возаче до двије године возачког искуства уводи се „пробни период“ у коме се стечено право на управљање возилима „Б“ категорије може и изгубити ако се у том периоду скупе 4 казнена бода (осим ако се ради о основном занимању и у вези са тим).
Кориштење безбједносног појаса и употреба мобилног телефона издвојени су као посебно опасне радње, за које је предвиђена новчана казна у износу од 100,00 КМ и један казнени бод. Измјене у вези санкционисања прекршаја брзине огледају се у следећем: уводи се посебан знак за „насеље“ и посебно се обиљежава „насељено мјесто“; изједначавају се новчане казне за прекршаје у насељу и прекршаје ван насеља; граница посебно опасне вожње се спушта на 30 км/час (прије је то било 50 км/час); казна за прекорачења брзине преко 30 км/час 400,00 КМ, два мјесеца забране и 2 казнена бода; казна за прекорачења брзине преко 20 до 30 км/час 100,00 КМ, један мјесец забране и 2 казнена бода; казна за прекорачења брзине преко 10 до 20 км/час 50,00 КМ; посебна ограничења брзине за младе возаче остају на снази ( у просјеку 10 км/час од дозвољене).
Измјене у вези санкционисања прекршаја алкохола односе се на сљедеће: увођење мјере за возача „задржавање до отрежњења а најдуже до 12 часова“ за возаче који одбију алкотестирање, под утицајем су опојних дрога или је концентрација алкохола у организму изнад 1,5 г/кг; граница посебно опасне концентрације алкохола се спушта на 0,8 г/кг (прије је то било 1 г/кг); казна за вожњу са концентрацијом алкохола преко 1,5 г/кг или под утицајем опојних дрога, одбијање алкотестирања, износи 400,00 КМ, два мјесеца забране и 2 казнена бода; казна за вожњу са концентрацијом алкохола од 0,8 до 1,5 г/кг, износи 100,00 КМ, један мјесец забране и 2 казнена бода; казна за вожњу са концентрацијом алкохола од 0,3 до 0,8 г/кг, износи 50,00 КМ и један казнени бод; казна возача који у путничком аутомобилу на предњем сједишту превози лице које је очигледно под утицајем алкохола или опојних средстава 40,00 КМ; казна за возача бицикла, мопеда, лаког мотоцикла, мотоцикла, трицикла, лаког четвероцикла или четвероцикла који превози лице које је очигледно под утицајем алкохола, психоактивних супстанци или није у стању да влада својим поступцима 50,00 КМ. Такође измјенама и допунама закона предвиђено је и да возач бицикла није у обавези кориштења заштитне кациге, да пјешаци за вријеме кретања коловозом не смију користити телефон или имати слушалице у оба уха, да се у возилу не смије налазити нити користити уређај, односно средство којим се може ометати рад уређаја за мјерење брзине кретања возила, односно других уређаја намијењених за документовање прекршаја, из саобраћаја ће се искључити возило које није подвргнуто ванредном техничком прегледу на који је упућено од овлашћеног лица надлежног органа.
Измјенама и допунама предвиђена је максимална казна (у распону од 400,00 до 1.000,00 КМ) по прекршајима из ранијег важећег Закона, а неке од најзначајнијих су: за возача који на сједишту сувозача превози дијете млађе од 12 година, за возача који у саобраћају на путу управља моторним возилом прије стицања права на управљање моторним возилом, за возача који учествује у саобраћају са возилом које није регистровано или чија је потврда о регистрацији возила истекла више од 30 дана, возача који на возилу користи регистарске таблице које нису издате за то возило, возача којем је одлуком надлежног органа забрањено управљање возилом, возача којем је возачка дозвола привремено одузета на лицу мјеста, као и за возача којем је возачка дозвола задржана, за вријеме за које му је возачка дозвола одузета или задржана, возача који напусти лице мјеста саобраћајне незгоде у којој је неко изгубио живот или био повријеђен, или је настала већа материјална штета, (привремено се може само удаљити ради пружања помоћи лицима повријеђеним у саобраћајној незгоди или ако му је самом потребна љекарска помоћ).
Начелник Сектора полиције Сретоја Вујановић апеловао је на све возаче да се на вријеме упознају са одредбама измјена и допуна Закона о основама безбједности саобраћаја на путевима у Босни и Херцеговини, те да поштују саобраћајне прописе приликом учествовања у саобраћају.