Ministarstvo unutrasnjih poslova Republike Srpske
← Повратак на Сервисне информације | Информисање јавности » Сервисне информације

Отворена радионица „Пружање психолошке помоћи и подршке – Peer to Peer“

| Бања Лука | Понедељак, 25. септембар 2017.

Директор полиције Републике Српске Дарко Ћулум данас је у Бањалуци отворио петодневну радионицу под називом „Пружање психолошке помоћи и подршке - Peer to Peer“ за 25 полазника међу којима су припадници Министарства унутрашњих послова Републике Српске, Граничне полције БиХ и Брчко дистрикта.
Директор Ћулум је рекао да полицијски службеници у току своје професионалне каријере приликом обављања полицијских послова и задатака свакодневно долазе у стресне ситуације, као што су обављање увиђаја на мјесту гдје је извршено убиство, самоубиство, увиђаји саобраћајних незгода гдје су лица тешко повријеђена и погинула, успостављање јавног реда и мира тамо гдје је нарушен, употреба ватреног оружја и других средстава, рањавање или погибија радних колега и други.
Ово је модел који ће заживјети у Министарству унутрашњих послова Репубике Српске“, рекао је директор Ћулум и нагласио да ће након радионице овај модел моћи да отпочне са примјеном у МУП-у Републике Српске.
Замјеник генералног директора словенске Полиције Татјана Бобнар нагласила је да је звање полицајца један од настреснијих и да је бити полицајац начин живота, јер оно што доживљавају на послу они “донесу” са собом кући и обрнуто.
„Сви се слажемо да би полицајци за свој рад требало да имају добру опрему, адекватна овлаштења и заштитна средства. Такође им је неопходан и ситем путем којега им се пружа помоћ и подршка када им је то потребно“, рекла је замјеница Бобнар.
Јуриј Ферме експерт на Твиниг пројекту „Јачање спровођења закона“ појаснио је да овај пројекат финансира ЕУ с циљем унапређења полицијских агенција и јачања сарадње, координације и ефикасности у борби против организованог криминала, тероризма и корупције у БиХ.
„Здрав, психички стабилан и задовољан полицајац је тај који ће свој одговоран посао радити на начин да ће га грађани перципирати као безбједносни сервис од којег траже и очекују осјећај безбједности“, истакао је Ферме.
Радионица je организovana у оквиру пројекта IPA 2012 „Јачање капацитета за спровођења закона“, компонента 2.