Почетак превентивне кампање у саобраћају „#101 живот“
| Бања Лука | Понедељак, 11. јул 2022.
Начелник Јединице полиције за безбједност саобраћаја у Управи полиције Министарства унутрашњих послова Републике Српске Горан Амиџић данас је најавио почетак превентивне кампање симболичног назива „#101 живот“ коју МУП Српскепроводи с циљем смањења броја погинулих на путевима Српске у јулу и августу, када је безбједност учесника у саобраћају најугроженија.
Начелник Амиџић рекао је да ћеу фокусу бити контрола непрописне брзине кретања моторних возила, која ће се вршити помоћу 12 пресретача, 21 мобилног радарског система и на основу стационарних система на подручју већег броја градова и општина широм Српске. Он је навео да се у првих пола године догодило 4.558 саобраћајних незгода, што је мање за 125 или 2,7 одсто у односу на исти период прошле године.
Начелник Амиџић је рекао да је у првих шест мјесеци погинуло 40 лица, четири више лица у односу на исти период прошле године, појаснивши да је смртно страдало 19 возача, шест сувозача, три путника, пет пјешака, четири бициклиста, два мотоциклиста, један тракториста и три сапутника. Он је додао да је 246 лица задобило тешке тјелесне повреде, што је више за 20 лица у односу на исти период претходне године, док је 1.175 лица задобило лаке повреде, више за 82 лица.
Начелник Амиџић је додао да су најчешћи узроци саобраћајних несрећа брзина у 15,5 одсто случајева, недржање растојања - 15,2 одсто, одузимање првенства пролаза - 11 одсто, вожња уназад - 11 одсто и управљање под дејством алкохола - 5,5 одсто.
Инспектор у Управи полиције Милан Саламадија рекао је да ће се у јулу и августу спроводити појачане активности с циљем смањења саобраћајних незгода са погинулим лицима, појаснивши да су то мјесеци када је евидентиран највећи број саобраћајних незгода са погинулим лицима.
„У ова два мјесеца прошле године на путевима Српске је погинуло 28 лица, а исти број лица је погинуо и 2020. године“, рекао је Саламадија. Он је указао на то да је током та два љетна мјесеца 2019. године погинуло 38 лица, а 40 у 2018. години, док се у посљедње двије године тај број смањио захваљујући планским активностима МУП-а.
Саламадија је напоменуо да је у 2021. години евидентирано 126.000 прекршаја непрописне брзине кретања моторних возила, а у шест мјесеци 2022. године 97.000 прекршаја непрописне брзине кретања моторних возила.
Осврћући се на учешће у саобраћају лица која су под дејством алкохола Саламадија је навео да је за шест мјесеци ове године евидентирано 525 саобраћајних незгода у којима је код једног од учесника утврђено више од 1,5 промила алкохола у крви.
Такође, Саламадија је додао да ће полицијски службеницивршити појачану контролу кориштења мобилних телефона током управљања возила и појачану контролу двоточкаша, односно мопеда и мотоцикла, појаснивши да је 670 возача двоточкаша прошле године санкционисано јер нису користили кацигу, док их је до сада евидентирано већ 610.