Ministarstvo unutrasnjih poslova Republike Srpske
← Повратак на Саопштења | Информисање јавности » Саопштења

Посљедице вршњачког насиља су несагледиве!

| Требиње | Сриједа, 15. март 2023.

Полицијски службеници Полицијске управе Требиње данас су завршили са серијом предавања за осам одјељења ЈУ Гимназије „Јован Дучић“ у Требињу. Током предавања са ученицима су разговарали о вршњачком насиљу у стварном свијету, који су облици, како их препознати, како се заштити, коме се обратити уколико се неко нађе у ситуацији да га неко од вршњака малтретира.

Такође, тема која се наставља на вршњачко насиље у стварном свијету, је вршњачко насиље у виртуелном свијету које је много опасније. С обзиром, да данас друштвене мреже, разни форми, платформе, веб сајтови, заузимају велики дио друштвеног живота младих за очекивати је да се вршњачко насиље пренесе и у дигитални облик, али са великом разликом. Та разлика се огледа у чињеници да је виртуелно вршњачко насиље доста теже родитељима, наставницима, педагозима, полицијским службеницима испратити, наћи ко врши вршњачко насиље, а и чињеница да се технологија сваки дан унапређује доста отежава било какве активности које су усмјерене на смањење вршњачког насиља.

Због ових разлога најважније да се млади који су, условно говорећи „први на удару“ образују, да им се покажу начини на које могу своје фотографије, личне податке и све остале информације које остављају на друштвеним мрежама заштитити. Сви знају да када се нешто објави на интернету, рецимо на фејсбуку, више се не може обрисати, поготово уколико је постављено на јавни профил, гдје није ограничен приступ.

Свјесни смо да доста родитеља не придаје значаја шта њихова дјеца раде када су на интернету. То треба да мијењамо. Као што знају с ким им се дјеца друже у школи, тако треба да знају с ким комуницирају у виртуелном свијету. Већ је било случајева у којима су се млади људи одлучили на суицид као посљедица виртуелног насиља, за које се сазнало тек након губитка младе особе. Дигитални свијет дозвољава свима да коментаришу, вријеђају, износе мржњу, без посљедица. Дозвољено је да једна особа има више профила са различитим именима и на тај начин жртву контролише, уносећи јој свакодневни страх, што онемогућава нормално функционисање. Потребно је да млади људи пажљиво бирају које фотографије и видео снике ће учинити доступним на виртуелним платформама, какав садржај ће бити на њиховим профилима, јер је ширење тог садржаја на друштвеним мрежама незаустављиво. Посљедице које оставља насиље било да се дешава у реалном или дигиталном свијету су несагледиве. Због тога сви заједно морамо да дјелујемо превентивно, један од начина су и оваква предавања са којима настојимо да утичемо на свијест младих људи, а преко њих и на свијест одраслих у њиховој непосредној околини.