Јавна кампања са циљем указивања на опасности злоупотребе ватреног оружја
| Бања Лука | Четвртак, 17. август 2023.
Министарство унутрашњих послова Републике Српске и Мрежа жена МУП РС-РС WПОН уз подршку Пројекта УНДП-а у БиХ реализују кампању о опасностима злоупотребе ватреног оружја, а све са циљем подизања свијести грађана да злоупотреба ватреног оружја увијек доводи до тешких посљедица, али и озбиљних законских санкција. Посљедице злоупотребе ватреног оружја у Републици Српској су озбиљне и само током прошле године су употребом ватреног оружја извршена 4 убиства, једно нехатно лишење живота, 11 кривичних дјела Разбојништва и 25 случајева изазивања опште опасности. У оквиру ових активности, полицијских службеници полицијских управа Бањалука и Источно Сарајево данас су на Тргу Крајине у Бањалуци и на Тргу Србија у Источном Новом Сарајево разговарали са грађанима о овој проблематици. Грађанима је и подјељен промотивни материјал који је Мрежа жена МУП РС-РС WПОН уз подршку Пројекта „Дигитализација и институционална и регионална кооперација“ УНДП-а у БиХ изадила за ове потребе.
„У Републици Српској прошле године у 77 случајева насиља у породици починилац је посједовао оружје, док је у три случаја оно и употријебљено.У прошлој години евидентирана су четири убиства, једно убиство из нехата, 11 разбојништава и 25 случајева изазивања опште опасности. Сви ови подаци нас упозоравају да се према овој проблематици требамо односити са додатном дозом одговорности и озбиљености. Тиме не мислимо само на полицијске службенике, већ и саме грађане“, поручила је портпарол Полицијске управе Источно Сарајево Весна Стокановић. Она је позвала све грађане који имају информацију да неко посједује нелегално наоружање, да неко на јавном мјесту носи наоружање или имају сазнања да је неко пуцао – позову одмах полицију на бесплатну телефонску линију „122“ или пријаве то директно у полицијској станици. „Сви заједнички можемо допринијети да број ових случајева буде мањи и да спрјечимо трагичне посљедице по људе“, истакла је Стокановићева.
Портпарол Полицијске управе Бањалука Данијела Мучибабић је навела да је наподручју у надлежности Полицијске управе Бањалука током прошле године употребном ватреног оружја извршено једно убиство, два покушаја убиства и три разбојништва.
Мучибабићева је навела да је на подручју ПУ Бањалука у истом периоду евидентирано 30 кривичних дјела недозвољене производње и промета ватреног оружја или експлозивним материја, а у 17 случајева насиља у породици евидентирано је да је починилац посједовао ватрено оружје.Она је подсјетила да је Законом о оружју и муницији предвиђена казна затвора до пет година за неовлаштено држање ватреног оружја, а новчана или казна затвора до једне године за неовлаштено ношење оружја гдје то грађанима није дозвољено.