МУП Републике Српске у реализацији кампање „Поштуј живот, не оружје“
| Бања Лука | Понедељак, 25. септембар 2023.
Под слоганом “Поштуј живот, не оружје” почела је велика кампања коју проводе Министарство унутрашњих послова Републике Српске заједно са свих десет кантоналних министарстава унутрашњих послова у Федерацији БиХ, те Полиција Брчко дистрикта БиХ, а чији је циљ подизање свијести грађана о опасностима посједовања ватреног оружја и тешким посљедицама по живот и здравље људи.
Кампања је истовремено и позив на конкретну општу акцију како би се спријечили случајеви употребе оружја, те превенирао и смањио посјед нелегалног оружја у БиХ.
„Поштуј живот, не оружје“ је одговор на велики број инцидената узрокованих ватреним оружјем са трагичним посљедицама који су се догодили у блиској прошлости.
Само на територији Републике Српске ватреним оружјем је прошле године почињено пет од десет убистава, а великим дијелом се у таквим случајевима користило нелегално наоруужање.
“Посебно забрињава чињеница да се убиства повезана са ватреним оружјем најчешће дешавају у приватним просторима, а свако друго убиство се десило у кући, стану или дворишту жртве. Анализе показују да је приликом интервенција полицијских службеника у случајевима насиља у породици у Републици Српској, у 77 случајева учинилац насиља посједовао оружје, од чега је у три случаја исто и употријебио”, неке су од чињеница на које упозоравамо у кампањи “Поштуј живот, не оружје”.
Кроз кампању ће током наредног периода фокус бити стављен на теме фемицида, одговорног држања оружја и предају нелегалног оружја. Кампања скреће пажњу и на то да недозвољено посједовање ватреног оружја представља значајан ризик за сигурност грађана и грађанки БиХ, те позива на предају нелегалног оружја.
Позивом према надлежној полицијској агенцији без санкције се могу пријавити и ватрено оружје, муниција и експлозивне направе одложени на јавним мјестима или површинама.
Кампања је подржана је кроз пројекат „Превенција и смањење посједа илегалног оружја у БиХ“, којег финансирају Њемачка, Низоземска, Шведска, Француска, Уједињено Краљевство и Норвешка, уз подршку Европске уније, кроз Мултилатерални повјерилачки фонд Уједињених нација (МПТФ), а проводи га УНДП у БиХ.