← Повратак на Новости
| Информисање јавности »
Новости
Превенцијом против безбједносних пријетњи на интернету
| Бањалука
| Понедељак, 23. октобар 2023.
Мјесец октобар означен је као мјесец подизања свијести грађана о сајбер безбједности. Током цијелог мјесеца, субјекти надлежни за област сајбер безбједности, спроводе различите кампање за грађане путем којих настоје да их науче како да заштите своје драгоцјене податке, како вируси функционишу, које ризике треба да избјегавају и које мјере да предузму да би заштитили свој рачунар.
Сајбер криминал представља један сегмент сајбер безбједности.
Министарство унутрашњих послова Републике Српске, у склопу активности предвиђених Акционим планом за борбу против сајбер криминала у Републици Српској, предузима низ превентивних активности, којима настоји подићи свијест одређених циљних група о опасностима из области сајбер криминала.
У вези са наведеним би, као континуирану активност, издвојили превентивну кампању која се реализује за дјецу као најугроженију категорију на интернету, под називом „Дјеца у дигиталном добу и дигитално насиље“.
У оквиру ове кампање активности су усмјерене на подизање свијести дјеце и родитеља о значају посједовања вјештина и знања неопходних за сигурно кориштење потенцијала дигиталних медија, уз свођење ризика о опасностима кориштења интеренета на минимум.
Друга кампања спроводи се у сарадњи са привредним субјектима под називом „Безбједност у дигиталном пословању“, чији је циљ да се што већ број привредних субјеката информише о сајбер нападима на привредне субјекте који могу да проузрокују велике финансијске губитке, због чега је важно говорити о овом проблему и могућностима превентивног дјеловања.
Осим наведеног, Министарство унутрашњих послова Републике Српске, настоји да кроз рана упозорења о најновијим трендовима у области сајбер криминала допре до што већег броја грађана, преко своје званичне интернет странице https://mup.vladars.net/index.php?vijest=vtk , да укаже на то шта је ново, које су нове пријетње, какве ризике грађани преузимају приступајући појединим сајтовима, кликом на линк у садржају поруке, остављајући своје личне податке на интернет страницама које посјећују и сл.
Приступом званичној интернет страници грађани се могу упознати са различитим врстама превара, које су најзаступљеније у структури сајбер криминала, у дијелу под називом НемојБитиПреварен, од спортских мечева, e-mail превара, превара са банковним картицама и разних других превара.
У овом дијелу, поред описа начина извршења одређене преваре, могу се наћи и фотографије свих идентификованих профила до сада, а који су кориштени за преваре преко друштвених мрежа; листа банака у иностранству са подацима (IBAN/SWIFT) путем којих су вршене преваре; савјети како избјећи да се постане жртва неког од описаног вида преваре итд. Осим наведених упозорења, на интернет страници грађани могу пронаћи и корисне савјете о заштити личних података, заштити персоналног рачунара, о безбједности дјеце на интернету, могу погледати едукативне кампање о заштити дјеце у дигиталном добу, упознати се са новостима у области сајбер криминала итд.
Подизањем свијести и знања корисника интернета, умањује се могућност извођења сајбер напада на критичну инфраструктуру Републике Српске, као и државне институције, компаније, мала и средња предузећа, али и на физичка лица. Благовременим препознавањем и одговарајућом реакцијом појединца, на само један фишинг мејл, значајно се може умањити његова моћ и могућност даљње дистрибуције, као и последице које може имати по појединца а и цјелокупно друштво.
Превенцијом против безбједносних пријетњи на интернету