Ministarstvo unutrasnjih poslova Republike Srpske
← Повратак на Новости | Информисање јавности » Новости

Реализација кампање

| Бањалука | Понедељак, 30. октобар 2023.

Вршњачко насиље треба пријавити, а не ћутати о њему, рекао је данас командир Полицијске станице Центар Бањалука Милан Саламадија и додао да је на подручју у надлежности ове Полицијске управе од почетка године евидентирано 18 случајева таквог насиља, од чега је осам било у школама.
          "Једино ако се вршњачко насиље пријави можемо благовремено да реагујемо и да спријечимо даљу ескалацију", рекао је 
командир Саламадија новинарима.
Командир Саламадија је навео да је у Републици Српској у овој години евидентирано 50 случајева вршњачког насиља.
           Он је прије почетка предавања у оквиру кампање "Буди сигма! Заустави/пријави вршњачко насиље!" за ученике у бањалучкој Електротехничкој школи "Никола Тесла" истакао да је фокус кампање на томе да младе упуте да треба да буду самостални и да раде на унапређењу свог понашања.
            "Циљ кампање је да се што више прича о вршњачком насиљу како би млади знали шта је то, препознали и пријавили. Жеља нам је и да унаприједимо сарадњу са руководствима школе, наставницима, како би заједнички дјеловали, препознали оне који могу бити склони вршњачком насиљу, те на вријеме реаговали и отклонили могуће посљедице", рекао је 
командир Саламадија.
             Психолог у Електротехничкој школи "Никола Тесла" Олгица Чикић рекла је да у свакој школи постоји одређен вид вршњачког насиља, те да су то углавном вербална вријеђања и омаловажавања.
          "Нарочито је данас присутно интернет насиље, те покушавамо да освијестимо ученике колико је оно опасно и какав ефекат одређене поруке могу имате за појединце којима су упућене", рекла је Чикићева.
          Ученик трећег разреда Електротехничке школе "Никола Тесла" Филип Миљуш сматра да су оваква предавања значајна, те да би његови вршњаци требало озбиљније да их схвате.
           "Нисам имао искуства са вршњачким насиљем, али сам га сретао ван школе и сматрам да то треба пријавити, прије свега за добробит жртве, а затим и за оног ко насиље чини. Нарочито је опасно психичко насиље, јер може довести и до најгорих посљедица", рекао је Миљуш.