Ministarstvo unutrasnjih poslova Republike Srpske
← Повратак на Сервисне информације | Информисање јавности » Сервисне информације

Три лица лишена слободе у акцији „ТИПС“

| Бања Лука | Четвртак, 23. новембар 2023.

Полицијски службеници Јединице за високотехнолошки криминалитет Управе криминалистичке полиције Министарства унутрашњих послова Републике Српске су поступајући по наредби Основног суда Соколац, а уз кординацију Окружног јавног тужилаштва Источно Сарајево, реализовали криминалистичку обраду кодног назива “ТИПС“.

У тим активностима слободе су лишена три лица – М.С. из Фоче, Ф.В. и М.Ш. из Источне Илиџе због основа сумње да су извршили кривична дјела ''Превара'' из члана 230., ''Изнуда'' из члана 232. и ''Прања новца'' из члана 263. Кривичног законика Републике Српске.

На основу наредби Основног суда Соколац извршен је претрес кућа и просторија које користе горе наведена лица  и том приликом је пронађено и одузето више рачунара, више комада различитих мобилних телефона, СИМ картица, носача СИМ картица, уплатнице, исплатнице и евиденције које се могу довести у везу са предметним кривичним дјелима.

Претресања су извршена заједно са полицијским службеницима Полицијске Управе Источно Сарајево и МУП Кантона Сарајево.

Након извршене криминалистичке обраде, уз сагласност поступајућег тужиоца ОЈТ Источно Сарајево, два лица су пуштена на слободу, а против њих извјештај о извршеним кривичним дјелима бити прослијеђен надлежном тужилаштву у редовној процедури, док ће једно лице уз извјештај о почињеном кривичном дјелу бити предато у даљу надлежност ОЈТ Источно Сарајево.

Кроз реализацију криминалистичке обраде кодног назива “Типс“ утврђено је да су наведена кривична дјела везана за лажне дојаве о намјештеним спортским мечевима. Начин извршења поменутих кривичних дјела је тај да су поменута лица правила налоге на друштвеним мрежама ''Фејсбук'' и ''Инстаграм'', путем којих су се рекламирали како посједују информације о намјештеним спортским такмичењима.

Након тога су ступали у контакт са оштећеним, обмањују их да имају информације о намјештеним спортским мечевима, те оштећене наводили да им уплаћују новац за наводно клађење на име физичких лица у БиХ (најчешће путем Вестерн Униона, Монејграма, Међународне поштанске упутнице и др.). После извршене уплате, извршиоци ових кривичних дјела су и даље обмањивали жртве да су наводно добиле новац на спортском клађењу (правећи лажне добитне тикете спортских кладионица), тражећи од њих да им уплате још новца за наводни трансфер новца, осигурање новца и слично.

У одређеном моменту жртве схватају да су преварене и одбијају даљње уплате, а у тој фази, извршиоци, који су у претходној комуникацији прикупили информације о жртвама, почињу да им пријете и изнуђују још новца од истих.

Министарство унутрашњих послова Републике Српске поново апелује на грађане да не вјерују лицима, која се рекламирају на друштвеним мрежама и интернету уопште, наводећи да имају информације о намјештеним резултатима спортских мечева, јер се ради о превари. Као што је наведено, извршиоци ових кривичних дјела, у обмањивању оштећених, на друштвеним мрежама креирају профиле на којима постављају тзв. „доказе“ у виду фотографија и видео записа о наводним високим новчаним износима добијеним путем клађења, те на тај начин рекламирајићи се на друштвеним проналазе своје потенцијалне жртве.