Ministarstvo unutrasnjih poslova Republike Srpske
← Повратак на Саопштења | Информисање јавности » Саопштења

Едукацијом против вршњачког насиља и насиља над дјецом у дигиталном добу

| Бања Лука | Сриједа, 29. новембар 2023.

Припадници Јединице за високотехнолошки криминалитет Управе криминалистичке полиције Министарства унутрашњих послова Републике Српскe и Основне школе „Георги Стојков Раковски“ из Бањалукe, а уз подршку Атос Банке, за ученике деветих разреда наведене школе организовали су представу  под називом  "То нисам ја" .
        Драгана Вујић инспектор за високотехнолошки криминалитет изјавила је да је представа одиграна у склопу кампање "Градимо ланац повјерења", коју је МУП покренуо поводом обиљежавања 20. новембра, Свјетског дана дјетета.  Она је  навела да је протекла седмица била посвећена дјеци и дјечијим правима, а у оквиру тога је у овој школи одржан низ предавања за дјецу о теми "Дјеца у дигиталном добу и дигитално насиље", те да је циљ ових превентивних активности да се ученици упознају са појмом вршњачког насиља, начину његовог испољавања међу дјецом и младима, појединостима у вези са насиљем на интернету и опасностима са којима се могу сусрести у дигиталном свијету. Указала је на то да дјеца у раном узрасту долазе у контакт са дигиталним технологијама и да нису у стању да схвате све опасности које носи дигитално доба.
          Руководилац Службе маркетинга и комуникација Атос банке Бањалука Каролина Каралић рекла је да је ова банка одлучила да подржи све превентивне активности које ове године организује МУП Републике Српске.
          Директор Основне школе "Георги Стојков Раковски" Ивана Љубојевић рекла је да је овај пројекат од огромног значаја, те истакла да одговорност није само на родитељима, већ и на наставницима, првенствено учитељима. "Веома је битна улога педагошке и психолошке службе да будемо отворени једни за друге и да слушамо једни друге. Као што дјецу требају родитељи слушати код куће, тако и ми дјецу требамо слушати, а не само да им причамо", рекла је Љубојевићева.
           Ученица деветог разреда Ана Лукајић сматра да је ова представа добар начин како се могу охрабрити дјеца да пријаве насиље.  "На занимљив начин ће дјеца схватити колико је то озбиљно", рекла је она и додала да су ове активности значајне за младе и да је ово доста занимљивији и бољи начин да дјеца науче нешто ново.
           Ученик Јаков Зрнић каже да је ријеч о актуелној и тешкој теми о којој треба причати јер много дјеце доживљава насиље путем интернета.  Он каже да однос између ученика и наставника мора бити близак, како би ученик могао пријавити насиље наставнику.