Ministarstvo unutrasnjih poslova Republike Srpske
← Повратак на Новости | Информисање јавности » Новости

Активности поводом мјесеца борбе против болести зависности

| Бањалука | Понедељак, 20. децембар 2010.

Он је представљајући активности ресорног министарства, Министарства унутрашњих послова и невладиног сектора у оквиру мјесеца борбе против зависности од 15. новембра до 15. децембра, рекао да је велики резултат у протекле двије године дало именовање владине Комисије за сузбијање злоупотребе дрога.
"Комисија је току ове године припремила информацију о стању злоупотребе дрога у РС, која ће бити достављена на разматрање Влади и одборима Народне скупштине", рекао је Латиновић.
Он је додао да је Комисија припремила и Акциони план за 2011. годину у којем су предложене кључне активности које ће проводити надлежна министарства као и финансијска средства за њихово провођење.
"У оквиру мјесеца борбе против зависности организовали смо округли сто о теми употребе дуванских производа, радионицу за представнике центара за ментално здравље о теми прикупљања информација везаних за кориснике опојних дрога, те едукација тимова породичне медицине за брзо откривање зависности од алкохола", рекао је Латиновић.
Говорећи о броју зависника од алкохола и дрога у РС, Латиновић је изнио податак да Клинички центар Бањалука, као референтна установа, годишње хоспитализује око 150 случајева зависности од алкохола и 87 зависности од дроге, али да ти подаци нису одраз стварног стања.
"Ми смо у току 2008. године провели и истраживање ЕСПАД међу средњошколском популацијом, које је показало да је седам одсто дјечака и 2,6 одсто дјевојчица пробало неку опојну дрогу, а да 22 одсто дјечака и 16 одсто дјевојчица конзумира дуван. Када је у питању алкохол тај проценат је 9,9 одсто за дјечака и 6,3 одсто за дјевојчице и ови показатељи су нешто нижи у односу на земље региона", навео је Латиновић.
Према ријечима директора Полиције РС Гојка Васића, МУП РС осим репресивних мјера, кроз едукативне кампање настоји укључити што већи број грађана.
"Сада смо много боље организовани за превенцију, а када су у питању репресивне мјере, на нашој територији се годишње процесуира минимално 10 група које се баве прометом опојних дрога, што је добра пракса у односу на земље региона", рекао је Васић.
Он је додао да је број кривичних дјела ове врсте на 10 000 грађана у посљедњих 10 година опао са 100 на 70, што је значајан напредак у односу на земље окружења, али да је присутно повећање количине наркотика по заплијени.
"Рута транспорта наркотика преко наших крајева није више значајна, јер је пријемом Бугарске у ЕУ она помјерена у ту земљу", нагласио је Васић.
Директор невладине организације "Викторија" Сања Станић рекла је да је Акционим планом за наредну годину највећи акценат стављен на превенцију и едукацију родитеља када је у питању зависност малољетника.
Она је истакла да се овој установи годишње обрати око 250 људи који имају проблема са зависношћу, али да ће се прецизни подаци о њиховом броју у РС моћи добити формирањем регистра зависника, што ће се десити ускоро.

"Наша установа покрива програм рехабилитације који траје двије године и његова успјешност је 96 одсто. Од 2003. године имали смо 67 рехабилитованих зависника", навела је Станићева.
Она је додала да "Викторија" дјелује већ 10 година и у оквиру својих активности има потписан Меморандум о сарадњи са Клиничким центром Бањалука и Центром за социјални рад.