Ministarstvo unutrasnjih poslova Republike Srpske
← Повратак на Новости | Информисање јавности » Новости

Активности поводом Дана безбједног интернета у свијету, под називом

| Бањалука | Уторак, 08. фебруар 2011.

Истраживање Министарства унутрашњих послова Републике Српске показало је да је од 18,1 одсто испитаних основаца и 35,7 одсто средњошколаца тражено да приликом упознавања на интернету пошаљу своје фотографије или видео снимак.
"Чак 9,7 одсто испитаних основаца и 34,5 одсто средњошколаца имало је искуство да је друг са интернета кога никад нису уживо видјели тражио да се састану, а 10 одсто основаца и 23,4 одсто средњошколаца који су учествовали у истраживању били су у ситуацији да их је друг са интернета звао на љетовање код њега", рекао је министар унутрашњих послова Станислав Чађо поводом поводом Дана безбједног интернета у свијету, под називом "То је више од игре, то је живот" и представљања веб странице о предностима и ризицима интернета, опасностима и заштити дјетета www.djecanainternetu.org.

Од 1296 ученика основних и 670 средњих школа која су учествовала у истраживању, проведеном прошле године у Бањалуци, 75,9 одсто основаца и 87,7 средњошколаца рекло је да посјећује "Фејсбук", а чак 31,4 одсто основаца и 45,8 одсто средњошколаца зна некога коме је непозната особа преко душтвених мрежа тражила да се дописују или да се гледају путем камере.
"Практични савјети за дјецу која користе интернет, али и за одрасле јесте да заштите своје личне податке (име, презиме, адреса становања, број телефона), да не објављују фотографије других лица без њиховог одобрења, да не насједају на позиве непознатих људи на дружење и слично. Дјеци не треба бранити да користе интернет, али родитељ треба да води рачуна како оно проводи вријеме на интернету и с ким комуницира", нагласио је министар Чађо.
Он је подсјетио да је МУП надлежним тужилаштвима поднио више извјештаја у вези са сајбер криминалом те да је специјализована јединица МУП-а за ова кривична дјела
"Очигледно је да ће у будућности бити више активности и већи број кривичних пријава", оцијенио је министар Чађо.
Он је подсјетио да је МУП РС почетком школске 2010/2011. године започео пројекат "Едукација дјеце и одраслих о опасностима које вребају на интернету", који се проводи у основним и средњим школама у Српској. У првом полугодишту предавања су организована у око 100 основних и 28 средњих школа и присуствовало им је 2 958 основаца и 1 071 средњошколац.
"МУП РС је израдио и посебан интернет сајт посвећен спречавању високотехнолошког криминалитета, посредством којег грађани могу наћи не само практичне савјете, већ и директно пријавити полицији ова кривична дјела", навео је министар Чађо.
Омбудсман за дјецу РС Нада Граховац рекла је да дјеца данас многа права могу да остваре на интернету, али на тај начин многа њихова права могу бити и угрожена.
"Дјеца не знају како да реагују, коме да се обрате и како да препознају опасну ситуацију.Треба да их томе научимо и које су то адресе за стручну помоћ. С родитељима не разговарају због страха да ће им забранити коришење интернета", истакла је Граховац и додала да је ова страница, осим дјеци, намијењена родитељима и наставницима.
Она је додала да се омбудсману обраћају родитељи који немају довољно знања и питају како да се поставе да би заштитили дијете.
Министар породице, омладине и спорта РС Нада Тешановић рекла је да је ово министарство заинтересовано да подржи све активности којима је циљ заштита дјеце од опасности које вребају од коришћења интернета и похвалила ову веб страницу као добру замисао.
Помоћник министра просвјете и културе Мирослав Бобрек рекао је да ће ово министарство у наредном периоду радити на едукацији наставника и родитеља, али и на осавремењавању наставних планова и програма како би се сви актери у образовању упознали са добрим и лошим странама информационих технологија.