Почео тродневни семинар ''Финансијске истраге и откривање имовине стечене криминалом''
| Бањалука | Уторак, 22. фебруар 2011.
Данас је у Бањалуци почео тродневни семинар "Финансијске истраге и откривање имовине стечене криминалом", који је организовало Министарство унутрашњих послова Републике Српске уз подршку ТAIEX-a Европске комисије, а у сарадњи са полицијом њемачке покрајине Баден Виртемберг.
На семинару ће бити презентована искустава Њемачке у погледу законског регулисања ове проблематике, као и примјери његове имплементације кроз илустрацију случајева из праксе. Акценат је на финансијским истрагама, размјени информација, сарадњи са финансијским институцијама, као и упоредном приказу са тренутном ситуацијом у Републици Српској.
"Циљ семинара је да се упознамо са добром праксом која је већ годинама присутна у Њемачкој како би се овакве истраге у БиХ радиле што квалитетније", рекао је директор Полиције Републике Српске, Гојко Васић.
Он је подсјетио да Агенција за управљање одузетом имовином ради од августа прошле године, а по Закону о одузимању имовине стечене извршењем кривичног дјела до сада је проведена једна истрага. Друге истраге су у току и убрзо се очекује и њихов епилог.
"Имамо јако пуно ствари које се одузимају као предмет кривичног дјела, које судови рјешавају мимо овог закона, односно по Закону о кривичном поступку, као што су возила , а по овом закону се неће рјешавати ни истраге везане за имовину која је илегално преведена, гдје спада задружна и имовина наших предузећа у иностранству", рекао је директор Васић.
Директор Васић је појаснио да се по домаћем закону имовина истражује до годину дана од правоснажности судске пресуде, а радиће се само истраге за које се процијени да је обим имовине довољан да се исплати њихово покретање.
Ово је трећи семинар у низу оних који се фокусира на финансијске истраге и одузимање илегално стечене имовине који се одржава у Бањалуци.
Учесници овог семинара су представници полиција из БиХ (МУП РС, МУП ФБиХ, Полиција Брчког Дистрикта, Дирекције за координацију полицијских тијела у БиХ, Министарство безбједности БиХ, СИПА, Гранична полиција) и тужилаштава у БиХ (РС, ФБиХ, БиХ, Високог судског и тужилачког савјета и Тужилаштва Брчко) као и финансијског сектора у БиХ (Министарство финансија РС, Управа за индиректно опорезивање БиХ, Агенција за банкарство РС, Инвестиционо-развојна банка РС, Комисија за хартије од вриједности РС, ) и Агенција за управљање одузетом имовином РС.