Ukupna riješenost svih krivičnih djela na području CJB Banja Luka za prva tri mjeseca iznosi 72,7 %
| Banja Luka | Utorak, 19. april 2016.
U Centru javne bezbjednosti Banja Luka, 19.04.2016. godine, održana je redovna konferencija za novinare povodom prezentovanja rezultata rada za prvo tromjesečje 2016. godine, kojoj su prisustvovali načelnik centra Boško Pandža, načelnik Sektora kriminalističke policije Darko Novković i načelnik Sektora policije Miloš Brkić.
Načelnik Pandža je na početku svog izlaganja istakao da stanje bezbjednosti u prva tri mjeseca 2016. godine na području Centra javne bezbjednosti Banja Luka karakteriše manji broj narušavanja javnog reda i mira, povećanje ukupne rasvijetljenosti kao i rasvijetljenosti krivičnih djela po nepoznatom izvršiocu uz povećanje broja evidentiranih, odnosno prijavljenih krivičnih djela za 22,2 %. Pandža je pojasnio da se ovo povećanje uglavnom odnosi na krivična djela po poznatom izvršiocu, u značajnom dijelu na krivična djela u vezi sa zloupotrebom električne energije i rasvijetljena krivična djela koja su rezultat povećanih aktivnosti policije kroz sprovedene akcije. Posljedice saobraćajnih nezgoda, kojih je u ovom periodu bilo više za 8, manje su u odnosu na uporedni period 2015. godine, odnosno manji je broj smrtno stradalih lica za oko 33 %. Imajući u vidu navedene parametre, načelnik Pandža je ocijenio da je stanje bezbjednosti na području Centra zadovoljavajuće.
Načelnik Sektora kriminalističke policije Darko Novković je istakao da je ukupna rasvjetljenost svih krivičnih djela na području Centra 72,7 %, što je za 4,5 % više u odnosu na uporedni period 2015. godine. Evidentirano je povećanje ukupnog broja izvršenih krivičnih djela za 22,2 %, međutim od ukupnog broja prijavljenih krivičnih djela, 7,4 % se odnosi na krivična djela u vezi sa neovlašćenom potrošnjom električne energije, izvršenih po poznatom izvršiocu. Takođe u mjesecu martu, kao rezultat akcije „Administrator“ koju su sproveli pripadnici Policijske stanice Prnjavor u saradnji sa Sektorom kriminalističke policije, otkriveno je 88 krivičnih djela „Falsifikovanja isprave“ i „Izrada, nabavljanje, posjedovanje, prodaja ili davanje na upotrebu sredstava za falsifikovanje isprave“, za koja je Okružnom tužilaštvu u Banja Luci dostavljeno 44 izvještaja protiv 44 lica, a što je svakako dovelo do povećanja evidentiranih krivičnih djela.
U posmatranom periodu evidentirano 991 krivično djelo, od kojih su 857 opšteg kriminaliteta. Iz oblasti opšteg kriminaliteta riješeno je 69,5 %, od čega po nepoznatom 53,1 %. Prijavljeno je 549 krivičnih djela protiv imovine, od kojih je rasvjetljeno 55,6 % ili više za 6,3 % u odnosu na uporedni period.
Evidentirano je 13 krivičnih djela „Razbojništva“ od kojih je 10 rasvjetljeno, te 1 krivično djelo „Teško ubistvo“ po poznatom izvršiocu, 1 krivično djelo „Ubistva u pokušaju“ i 1 krivično djelo protiv polnog integriteta koje je rasvijetljeno. Zaprimljena je 41 prijava o počinjenim krivičnim djelima protiv života i tijela, od čega je rasvjetljeno 95,1 %.
Iz oblasti neovlaštene proizvodnje i prometa opojnih droga otkriveno je 16 krivičnih djela, za šta je nadležnom tužilaštvu podneseno 15 izvještaja protiv 15 lica, a lišena su slobode 34 lica. Podnesenoa su i 24 zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka.
U oblasti privrednog kriminaliteta otkrivena su 73 krivična djela, više za 55,3 % u odnosu na uporedni period 2015. godine, za koja su nadležnim tužilaštvima podnesena 43 izvještaja protiv 52 lica.
U pomenutom periodu je realizovano 13 akcija usmjerenih na rasvjetljavanje krivičnih djela od kojih je Novković izdvjio akcije „Administrator“, „Uplatnica“, „Repetitor“, „Slovenac“, „Opasač“, „Lauš“, „Wallet“ i „Valuta“.
Načelnik Sektora policije Miloš Brkić je istakao da je broj narušavanja javnog reda i mira manji za 14,5 %, a broj prekršaja za 11 % u odnosu na uporedni period 2015. godine. U blagom porastu od 0,9 % je broj saobraćajnih nezgoda, s tim da je ukupan broj nastradalih lica u saobraćajnim nezgodama manji za 11,2 %, a poginulih za 33,3 % u odnosu na uporedni period, te da je najčešći uzrok saobraćajnih nezgoda neprilagođena brzina kretanja vozila. Evidentirana su 2 narušavanja javnog reda i mira u većem obimu, a u uporednom periodu 5. Iz strukture počinjenih prekršaja javnog reda i mira vidljivo je da su najbrojniji prekršaji tuča i fizički napadi, kojih je evidentirano 170.
Načelnik Brkić je naveo da su u posmatranom periodu evidentirana 352 narušavanja javnog reda i mira. U ovoj oblasti evidentirano je 507 prekršaja, koji su sankcionisani podnošenjem 196 zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka i izdavanjem 186 prekršajnih naloga.
U posmatranom periodu 2016. godine dogodile su se 884 saobraćajne nezgode. U ovim saobraćajnim nezgodama je poginulo 10 lica, 43 je teško, a 207 lica lakše povrijeđeno. Broj poginulih lica u saobraćajnim nezgodama je smanjen za 33,3 % u odnosu na uporedni period 2015. godine.
Iz saobraćaja je isključeno 1669 vozača, od čega 1332 vozača zbog vožnje pod uticajem alkohola, 9 vozača zbog vožnje pod uticajem opojnih droga, 320 zbog upravljanja motornim vozilom prije sticanja prava i 9 vozača iz ostalih razloga.
Realizovane su 4 samostalne akcije usmjerene na kontrolu poštovanja brzine, odnosa pješak - vozač, kontrolu prisustva alkohola, droga i drugih nedozvoljenih supstanci u organizmu, te 3 akcije MUP-a RS usmjerene na upotrebu bezbjedonosnog pojasa, alkohola, droga i drugih nedozvoljenih supstanci, te da će se sa istim i sličnim aktivnostima nastaviti i u narednom periodu, zaključio je Brkić na kraju svog izlaganja.