Siniša Kostrešević, rođen je 14. maja 1980. godine u Banjoj Luci, gdje je završio Srednju školu unutrašnjih poslova 1999. godine. Iste godine u Policijskoj stanici Čelinac započeo je svoju karijeru, nakon čega je upućen na Višu školu unutrašnjih poslova, koju je završio 2002. godine nakon čega je raspoređen u tadašnjem Centru javne bezbjednosti Banjaluka. Od 2004. godine bio je komandir policijske stanice Laktaši. Visoku školu unutrašnjih poslova u Banjoj Luci završio je 2007. godine, a specijalističke studije 2013. godine. Početkom 2011. godine raspoređen je u Upravu kriminalističke policije na mjesto načelnika Odjeljenja za borbu protiv organizovanog kriminaliteta, a zatim na mjesto načelnika Jedinice za borbu protiv organizovanog kriminaliteta i korupcije. Na ovoj funkciji ostaje do 2013. godine kada je unaprijeđen na mjesto načelnika novoosnovane Službe za borbu protiv organizovanog kriminaliteta i korupcije - zamjenika načelnika Uprave kriminalističke policije. U 2015. i 2016. godini radio je na mjestu zamjenika načelnika novoosnovane Uprave za borbu protiv terorizma i ekstremizma, a od decembra 2016. godine do početka 2019. godine bio je načelnik Uprave kriminalističke policije. Od 1. avgusta 2020. godine obavlja funkciju direktora policije na koju je izabran sa mjesta stručnog savjetnika ministra unutrašnjih poslova Republike Srpske. Obavljajući različite funkcije u Ministarstvu, organizacione jedinice kojima je rukovodio i sam on su nagrađeni više puta kako od strane Ministarstva unutrašnjih poslova, tako i od strane međunarodnih organizacija za brojne operativne akcije kojima je rukovodio. Siniša Kostrešević je oženjen i otac je dvoje djece.
051/334-310
051/334-309
direktor@mup.vladars.rs
Bulevar Desanke Maksimović 4, 78000 Banja Luka
Direktor policije rukovodi svim policijskim aktivnostima kao rukovodilac ukupnih operativnih poslova u Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske, vrši, organizuje, usmjerava i kontrološe policijske poslove u skladu sa Zakonom o policiji i unutrašnjim poslovima. Za svoj rad odgovoran je ministru unutrašnjih poslova i Vladi Republike Srpske.
Direktor ima nadležnosti da:
051/334-310
051/334-309
Bulevar Desanke Maksimović 4, 78000 Banja Luka
Ilija Plavša, rođen je 22.11.1972. godine u Kninu gdje je završio osnovnu i srednju školu. Višu školu unutrašnjih poslova u Zemunu završio je 1997. godine, a Fakultet za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije u Sarajevu završio je 2013. godine. Radni odnos u Ministarstvu unutrašnjih poslova je zasnovao 2002. godine kao pripravnik u Policijskoj stanici Kozarska Dubica. Obavljao je sledeće poslove i zadatke: inspektor kriminalističke policije u Policijskoj stanici Kozarska Dubica, zatim inspektor kriminalističke policije u Odjeljenju za borbu protiv proizvodnje i prometa opojnih droga Uprave kriminalističke policije, rukovodilac Tima za sprovođenje Strategije za borbu protiv narkomanije, načelnik Odjeljenja za suzbijanje zloupotrebe droga u Upravi kriminalističke policije i stručni savjetnik direktora policije. Dužnost načelnika Direktora policije-Službe direktora je preuzeo 01.09.2023. godine.
051/334-310
051/334-309
direktor@mup.vladars.rs
Bulevar Desanke Maksimović 4, 78000 Banja Luka
Rukovodi i organizuje rad Službe i stara se o zakonitom, blagovremenom i efikasnom izvršavanju poslova i zadataka, prati i proučava rad Službe, informiše direktora policije o tome i predlaže konkretne mjere, analizira izještaje, informacije i druge materijale u vezi sa stanjem i pojavama u oblasti unutrašnjih poslova, obavlja određene protokolarne poslove i druge poslove koje mu odredi direktor policije. Sačinjava planove, izvještaje, analize i informacije iz djelokruga rada. Obavještava direktora policije o svim bitnim pitanjima iz djelokruga rada i odgovoran je za rad, rezultate rada i izvršenje zadataka iz nadležnosti Službe.
Miloš Brkić, rođen je 02.04.1979. godine u Gradišci. Završio je Policijsku akademiju u Beogradu 2003. godine i stekao akademsko zvanje diplomirani oficir policije.
U Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske je zaposlen od 1997. godine. U prethodnom periodu obavljao je poslove i zadatke: policajac, inspektor za opšti kriminalitet, pomoćnik komandira u Policijskoj stanici Srbac, zamjenik komandira u Policijskoj stanici Laktaši, komandir Policijske stanice Banja Luka - Centar, načelnik Stanice javne bezbjednosti Gradiška, načelnik Sektora policije u Centru javne bezbjednosti Banja Luka, načelnik Policijske uprave Gradiška i načelnik Policijske uprave Banja Luka.
Dužnost načelnika Uprave policije obavlja od marta 2023. godine.
051/334-347
051/334-390
up@mup.vladars.rs
Bulevar Desanke Maksimović 4, 78000 Banja Luka
Snežana Radivojević, rođena je 04.07.1980. godine u Bijeljini, gdje je završila osnovnu školu i Gimnaziju. Višu školu unutrašnjih poslova završila je Banjaluci 2005. godine, a Fakultet za bezbjednost i zaštitu Banjaluka, 2008. godine.
Radni odnos u Ministarstvu unutrašnjih poslova je zasnovala 2005. godine kao pripravnik u Odjeljenju za poslove obezbjeđenja ličnosti i objekata, Uprava policije. Obavljala je sledeće poslove i zadatke: inspektor kriminalističke policije u Odsjeku za sprečavanje krvnih i seksualnih delikata, Odjeljenja za sprečavanje opšteg kriminaliteta, Sektor kriminalističke policije Centra javne bezbjednosti Banja Luka, zatim inspektor kriminalističke policije u Odjeljenju za finansijske istrage i pranje novca Uprave kriminalističke policije, a potom je raspoređena na poslove i zadatke zamjenika načelnika Uprave kriminalističke policije.
Dužnost načelnika Uprave je preuzela 22.03.2023. godine.
051/334-374
051/334-381
ukp@mup.vladars.rs
Bulevar Desanke Maksimović 4, 78000 Banja Luka
051/330-840
051/491-526
ubpte@mup.vladars.rs
Kuljanska 66, Zalužani, 78000 Banja Luka
Mr Borislav Šarić, rođen je 22. avgusta 1979. godine u Mrkonjić Gradu, opština Mrkonjić Grad. Završio je Srednju školu unutrašnjih poslova u Sremskoj Kamenici, 1998. godine, a zvanje je stekao po završetku Policijske akademije u Beogradu 2003. godine. Magistrirao je na Fakultetu bezbednosti, Univerziteta u Beogradu 2011. godine i stekao zvanje magistar nauka odbrane, bezbjednosti i zaštite. Radni odnos u MUP-u Republike Srpske zasnovao je 1998. godine kao policajac u Policijskoj stanici Mrkonjić Grad, CJB Mrkonjić Grad i od tada je obavljao sljedeće poslove i zadatke: viši stručni saradnik na policijskim predmetima u Visokoj školi unutrašnjih poslova Banja Luka; inspektor za bezbjednost saobraćaja u Odjeljenju za bezbjednost saobraćaja, Uprava policije; komandir Policijske stanice za bezbjednost saobraćaja Banja Luka, CJB Banja Luka; načelnik Jedinice za strateško planiranje i analitiku, Direktor policije; načelnik Jedinice policije za poslove obezbjeđenja ličnosti i objekata, Uprava policije. Oženjen je i ima troje djece. Dužnost načelnika Uprave vrši od 15.04.2015. godine.
051/330-874
051/491-532
uoblo@mup.vladars.rs
Zalužani, Ulica Kuljanska bb, 78000 Banja Luka
Jedinica je organizovana u skladu sa evropskim standardima specijalnih jedinica policije, tako da njena struktura i brojno stanje omogućavaju kvalitetnu obuku i visoku operativnost u izvršavanju namjenskih zadataka.
Svi koji imaju želju da postanu pripadnici Specijalne antiterorističke jedinice moraju proći rigoroznu i tešku selektivnu obuku. Konkurs za prijem novih kandidata zavisi od potreba jedinice i upražnjenih radnih mjesta. Obuka pripadnika zasnovana je na iskustvima domaćih i stranih specijalnih jedinica i usklađena je sa opšteprihvaćenim svjetskim standardima i trendovima. Cilj obuke Specijalne antiterorističke jedinice je da u skladu sa strogo namjenskim potrebama, stručno obuči, uvježba i psiho-fizički pripremi sve pripadnike Jedinice za uspješno izvršenje najsloženijih zadataka u svim situacijama i u svakom momentu.
Od svog osnivanja na sve do sada Specijalna antiteroristička jedinica se neprestano razvijala i modernizovala, tako da su za njen nastanak i razvoj karakteristične tri etape:
o Prva etapa (period od 1992. do 1995. godine);
o Druga etapa (period od 1995. do 2001. godine);
o Treća etapa (period od 2001. godine do danas).
Izbijanjem ratnih sukoba u Bosni i Hercegovini dolazi do podjele pripadnika MUP-a BiH no nacionalnoj osnovi, tako da se 04.04.1992. godine i Jedinica milicije za specijalna dejstva djeli, a u drugoj polovini 1992. godine dolazi do formiranja Specijalne brigade milicije. U periodu ratnih sukoba, od 1992. do kraja 1994. godine formirano je devet odreda sa Komandom brigade koja je bila stacionirana u Janji. Formacijska struktura sastojala se od: Komande, I - odred Pale; II - odred Šekovići; III - odred Trebinje; IV -odred Bijeljina; V - odred Doboj; VI - odred Banja Luka; VII - odred Prijedor; VIII - odred Ilidža i IX - odred Foča. Specijalna brigada policije u ratnom periodu brojala je oko 1.500 pripadnika, od čega su 144 pripadnika dali svoje živote za Republiku Srpsku i oko 400 pripadnika je teže i lakše ranjeno. Za ratne zasluge jedinica je više puta odlikovana ordenom Petra Mrkonjića, Nemanjića, Njegoša I Prvog reda i ordenom Zasluga za narod, a jedan broj pripadnika odlikovan je ordenom Miloša Obilića, Milana Tepića i drugim priznanjima.
U periodu od 1995. do 2001. godine došlo je do cjelokupne transformacije Brigade pod detaljnim nadzorom međunarodnih organizacija, pri čemu je primarnu ulogu imao IPTF. Potpisivanjem Dejtonskog mirovnog sporazuma, koji je predvidio Aneksom 1B rasformiranje specijalnih formacija i povlačenje u baze/kasarne, jedinica mijenja naziv u Brigada policije za antiteroristička dejstva. Aneksom 11. Dejtonskog mirovnog sporazuma pripadnici prolaze obuku pod kontrolom Međunarodne policije IPTF. Reorganizacijom 1998. godine Jedinica dobija naziv Služba specijalizovane policije sa komandom u Janji, nadomak Bijeljine, rasformirani su odredi u Prijedoru i Ilidži, a odredi Trebinje i Foča su integrisani sa bazom na Tjentištu. Preostali odredi transformisani su u specijalizovane timove. Reorganozacijom 1999/2000. godine komanda Službe specijalizovane policije je dislocirana iz Janje u Banja Luku. Rasformirani su odredi osim odreda u Janji i Banjoj Luci. Specijalizovani tim lociran je u Banjoj Luci i transformisan u Antiteroristički tim.
Godine 2001. rasformiran je odred Janja, a u bazi Rakovačke bare, nadomak Banja Luke Služba specijalizovane policije nastavlja rad, u čijem sastavu se nalazio Aniteroristički tim, Specijalizovani tim i Mehanizovani tim. Godine 2004. dobija naziv Specijalna jedinica policije. Dana 08.08.2016. godine stupanjem na snagu Pravilnika o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta u Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske, Jedinica dobija naziv Specijalna antiteroristička jedinica.
Od osnivanja Specijalne brigade milicije 1992. godine do danas dužnost komandanta jedinice obavljali su: 1. Milenko Karišik (1992-1993); 2. Goran Sarić (1993-1997); 3. Duško Jević (1997-1999); 4. Dragan Lukač (1999-2004); 5. Ranko Vuković (2004-2006); 6. Predrag Krajnović (2006-2015); 7. Dragan Ribić (2015 -2018); 8. Goran Balaban (2018-).
Poslovi vezani za upućivanje u operacije podrške miru u inostranstvu u Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske odvijaju se preko Odjeljenja za međunarodnu saradnju.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske od 2000. godine učestvovali u sljedećim mirovnim misijama UN-a:
- Istočni Timor (UNMISET)
- Liberija (UNMIL)
- Kipar (UNFICYP)
- Sudan (UNMIS)
- Južni Sudan (UNMISS)
- Kongo (MONUSCO)
Poslove vezane za upućivanje policijskih službenika u operacije podrške miru u inostranstvu u Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske obavlja Odjeljenje za međunarodnu saradnju (dalje u tekstu Odjeljenje), Služba ministra.
Procedura izbora kandidata u Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske započinje ispunjavanjem Upitnika o zainteresovanosti za učešće u mirovnim misijama (ovdje), koji se uz propratni akt potpisan od strane rukovodioca nadležne organizacione jedinice dostavlja Odjeljenju,
Osnovni (minimalni) uslovi za učešće u mirovnim misijama UN-a su sljedeći:
1. Najmanje 8 godina efektivnog staža u policijskim službama za muškarce, a minimalno 5 godina efektivnog staža za žene,
2. Aktivno znanje engleskog jezika (čitanje, pisanje i razumijevanje),
3. Dobro fizičko i psihičko zdravlje, te zadovoljavajuća fizička kondicija,
4. Uspješni rezultati u dosadašnjem radu,
5. Položen ispit za vozača „B“ kategorije.
Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske, po osnovu dostavljenih upitnika, identifikuje kandidate koji zadovoljavaju osnovne uslove za učešće u mirovnim misijama UN-a, te aplikacije zainteresovanih kandidata iz svog sastava, uz potrebnu dokumentaciju prosleđuje Ministarstvu bezbjednosti BiH.
Ministarstvo bezbjednosti BiH pravi spisak kandidata koji ispunjavaju uslove za učešće u mirovnoj operaciji, uvažavajući stručnost, iskustvo, nacionalnu, regionalnu, polnu zastupljenost kandidata, kao i ravnopravnu zastupljenost ministarstava unutrašnjih poslova, odnosno policijskih službi ili agencija. Nakon izbora kandidata slijedi testiranje znanja engleskog jezika i poznavanja rada na računaru u organizaciji Ministarstva bezbjednosti BiH.
Isključivo kandidati koji uspješno polože test engleskog jezika i poznavanja rada na računaru ispunjavaju uslov za učešće na predmisionoj pripremnoj obuci.
Predmisiona obuka dizajnirana je u svrhu pripreme i obuke policijskih službenika iz svih policijskih agencija iz BiH koji će biti upućeni u mirovne misije UN-a i koji, kao takav, predstavlja osnovni oblik predmisione obuke u BiH i isti se realizuje u Centru za obuku za podršku mirovnim operacijama u Butmiru, Sarajevo. Obuka traje dvije sedmice, a na kraju obuke polaznici polažu završni ispit i dobijaju sertifikat.
SAAT testiranje Kandidati koji su uspješno položili predmisionu obuku, pristupaju SAAT testiranju, koje obavlja Tim UN-a koji se bavi procjenom i podrškom u izboru kandidata za učešće u mirovnim misijama UN-a. SAAT test obuhvata: provjeru poznavanja engleskog jezika, intervju, test vožnje, test rukovanja oružjem i procjenu vještine gađanja. SAAT testiranje u pravilu obavlja se svake dvije godine i samo kandidati koji uspješno polože ovaj test mogu da se prijavljuju na konkurse za UN mirovne misije.
Po pristizanju konkursa iz Ministarstva bezbjednosti BiH za zamjenu policijskih službenika kojima je prestalo angažovanje u UN misiji, Odjeljenje, telefonom i elektronskom poštom obavještava isključivo one kandidate koji zadovoljavaju uslove propisane konkursom, a koji su prethodno uspješno položili test engleskog jezika i završili predmisionu obuku i SAAT test. Spiskovi zainteresovanih kandidata sa dokumentacijom traženom konkretnim konkursom se dostavljaju Ministarstvu bezbjednosti BiH.
Ministarstvo bezbjednosti BiH pravi listu kandidata i istu dostavlja organizatoru mirovne misije, posredstvom Ministarstva inostranih poslova BiH, odnosno Stalne misije BiH pri UN-u. Nakon što organizator mirovne misije obavi telefonske intervjue sa kandidatima i izvrši ocjenu kandidata, obavijest o konačno izabranim kandidatima dostavlja se, posredstvom Stalne misije BiH pri UN-u, Ministarstvu bezbjednosti BiH.
Po izboru jednog ili više kandidata pristupa se obavljanju ljekarskih pregleda.
Istovremeno, u Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske se završavaju administrativno-pravni poslovi potrebni za konačno upućivanje policijskog službenika u zemlju destinacije, kao što su regulisanje radno-pravnog statusa radnika tokom trajanja mandata u misiji, te zaduživanje uniforme i potrebne opreme.
Tokom učešća u mirovnoj misiji UN-a policijski službenik Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske ostvaruje sva prava iz radno-pravnog odnosa, odnosno garantuje mu se pravo na plaćeno odsustvo za vrijeme trajanja mirovne misije i druga prava koja proizlaze iz radno-pravnog statusa, te povratak na ranije radno mjesto, odnosno raspoređivanje na drugo radno mjesto u skladu sa stručnom spremom i činom po isteku mandata u mirovnoj misiji UN-a. Policijski službenik je dužan u roku od 30 dana od dana završetka učešća u misiji javiti se nadležnom rukovodiocu radi nastavljanja radnog odnosa.
Odjeljenje održava redovne kontakte i pruža potrebnu pomoć svim policijskim službenicima Ministarstva koji se nalaze u mirovnim misijama UN-a.
Za sve dodatne informacije možete kontaktirati Odjeljenje za međunarodnu saradnju, Služba ministra, koje se nalazi u zgradi Vlade Republike Srpske (Lamela B).
Adresa: Banja Luka, Trg Republike Srpske 1
051 338 487; 051 338 844
E-mail: medjunarodna.saradnja@mup.vladars.rs
CILjEVI RADA POLICIJE U ZAJEDNICI
• Poboljšanje kvaliteta života
• Poboljšanje bezbjednosne situacije, smanjenje kriminala
• Povećanje i poboljšanje osjećaja bezbjednosti, kako subjektivnog tako i objektivnog
• Uspostavljanje jačih veza sa građanima i svim društvenim segmentima kroz njegovanje saradnje, što će doprinijeti jačanju povjerenja
• Poznavanje i poštivanje potreba građana
• Traženje dugoročnih rješenja
• Rješavanje lokalnih bezbjednosnih problema
POČETNI PILOT PROJEKTI U REPUBLICI SRPSKOJ
• Početne aktivnosti u oblasti rada policije u zajednici inicirane su 2002. godine, u saradnji sa pripadnicima IPTF, a razmjena iskustava sa policijama razvijenih zemalja Svijeta, saradnja sa brojnim međunarodnim organizacijama, promjene u zemljama okruženja, te članstvo u različitim udruženjima, doprinijeli su konkretizaciji početnih inicijativa.
• Pilot projekat «Rad policije u zajednici i bezbjednost zajednice» u opštini Prijedor realizovan je u saradnji sa britanskim Odjeljenjem za međunarodni razvoj (DFID), u periodu od oktobra 2003. do decembra 2005. godine
• Tokom 2004. godine EUPM je na prostoru BiH započeo sa implementacijom više projekata, među kojima su bili i tzv. 5.5 i 5.4, odnosno "Rad policije u zajednici" i «Jačanje sposobnosti lokalne policije u pogledu sigurnosti povratnika", čija je pilot-faza okončana krajem 2005. godine.
INTENZIVIRANjE RADA I NASTAVAK SARADNjE SA MEĐUNARODNIM PARTNERIMA
• Početkom 2007. godine započela je saradnja sa švajcarskom Agencijom za razvoj i saradnji (SDC). Zajedno su realizovane različite edukativne aktivnosti (seminari i radionice). Razmijenjena su iskustva i organizovane tri studijske posjete Švajcarskoj. Provedeno je više preventivnih kampanja, a oblast rada policije u zajednici postala je redovan nastavni predmet na Visokoj školi unutrašnjih poslova i Policijskoj akademiji u Banjaluci. Urađen je Priručnik za rad policije u zajednici BiH, a takođe su renovirane prijemne prostorije u četiri policijska objekta MUP RS.
• Na inicijativu britanske agencije "Safeworld" i Centra za sigurnosne studije iz Sarajeva (CSS), urađen je nacrt Priručnika o partnerstvu policije i zajednice
• U saradnji sa UNDP provodi se projekat "Bezbjedne zajednice", a kao pilot opštine iz Republike Srpske izabrane su Prijedor, Višegrad i Bratunac.
• U sklopu saradnje sa SEPCA (Asocijacija šefova policija Jugoistočne Evrope), predstavnici MUP RS učestvovali su u realizaciji svih aktivnosti radne grupe za rad policije u zajednici. SAMOSTALNI PROJEKTI
• Rad policije u multietničkim sredinama
• Lokalni forumi za bezbjednost građana • Školski policajac • Dani otvorenih vrata
PREVENTIVNE KAMPANjE
• Opasnosti i zakonske konsekvence nedozvoljene upotrebe pirotehničkih sredstava i oružja
• Razbojništva-pomozite sebi da ne postanete žrtva
• Spriječimo maloljetničku delinkvenciju
• Obilježavanje Međunarodnog dana protiv zloupotrebe droga i trgovine ljudima • Zaštitimo svoju imovinu
• Zaštitimo djecu u saobraćaju
• Ne dopustite lopovu da ljetuje u vašem domu
• Policija i građani zajedno
• Vozite oprezno, ljetujte bezbrižno
• Redovne akcije dobrovoljnog davanja krvi pripadnika MUP RS
• Za trezvenu mladost
• Kaciga život čuva
• Bezbjedno sa motociklima i biciklom sa motorom u saobraćaju • Znate li koje su vaše dužnosti u slučaju saobraćajne nesreće
• Pripremite se za zimske uslove u saobraćaju
• Traktori i radne mašine u saobraćaju
• Spriječimo vršnjačko nasilje
• Postupite ispravno u slučaju pronalaska odbačenog ilegalnog oružja i EM i spriječite posljedice
Seminari za viši i srednji rukovodni kadar MUP RS:
• Osnovni kurs za projekat rad policije u zajednici
• Rad policije u zajednici i rukovođenje
• Marketing bezbjednosti
• Transakciona analiza i rukovođenje
• Obuka iz odnosa sa medijima
Transakciona analiza (komunikologija) – seminar za sve ovlašćene radnike MUP RS i državne službenike koji su u direktnom kontaktu sa građanima.
Kursevi za policijske službenike za rad policije u zajednici:
• Rad policije u zajednici
• Marketing bezbjednosti
Redovni kursevi "Rad policicije u zajednici i rad na bezbjednosnom sektoru" koji se realizuju za vođe sektora i pripadnike policije u čijoj je nadležnosti koordinacija rada policije u zajednici.
Kontinuirana obuka svih ovlašćenih radnika u okviru matičnih organizacionih jedinica iz oblasti rada policije u zajednici i prevencije
Policijskog službenika možete pohvaliti zbog pristojnog i odgovornog ponašanja prema vama, i/ili zato što je predan poslu, objektivan, hrabar, komunikativan, pošten, kao i zbog svog profesionalizma i čuvanja ugleda Ministarstva.
Svoju pohvalu policijskom službeniku možete uputiti na e-mail: gradjanipitaju@mup.vladars.rs .
Vaša pohvala treba da bude razumljiva i da sadrži mjesto, vrijeme i opis radnji ili postupaka policijskog službenika čiji rad želite da pohvalite, kao i druge korisne podatke. Takođe, poželjno je da pohvala sadrži Vaše lične podatke, uključujući adresu stanovanja i brojeve telefona, kako bi bila važna u postupku nagrađivanja policijskog službenika. Ako su Vam poznati podaci o policijskom službeniku potrebno je da navedete: ime i prezime, i/ili broj službene značke, gdje radi i na kojim poslovima, registarske oznake službenog vozila i dr. podatke.
Možete se žaliti na rad policijskog službenika ukoliko ste uočili neku nepravilnost ili propust u njegovom radu i ako smatrate da je zbog svog nezakonitog ili nepravilnog postupanja povrijedio Vaša prava i slobode.
Skrećući pažnju na neprimjerno i nezakonito postupanje policijskih službenika i drugih radnika Ministarstva pomažete policiji u rješavanju slučajeva zloupotrebe i nedoličnog ponašanja, kao i u blagovremenom preduzimanju odgovarajućih zakonskih mjera.
Žalbu protiv policijskog službenika možete uputiti na e-mail Jedinice za profesionalne standarde MUP-a RS: jps@mup.vladars.rs
Vaša žalba treba da bude razumljiva i da sadrži mjesto, vrijeme i opis radnji ili propusta policijskog službenika na čiji rad se žalite, kao i druge korisne podatke. Takođe, poželjno je da žalba sadrži Vaše lične podatke,uključujući adresu stanovanja i brojeve telefona, kako bi bila validna u odgovarajućem postupku. Ako su Vam poznati podaci o policijskom službeniku potrebno je da navedete: ime i prezime, i/ili broj službene značke, gdje radi i na kojim poslovima, registarske oznake službenog vozila i dr. podatke.
Mladen Marić, rođen 12.06.1979. godine u Prnjavoru. Završio je Srednju školu unutrašnjih poslova 1998. godine u Banjaluci, a zatim Policijsku akademiju u Beogradu 2002. godine, a 2014. godine master studije na Pravnom fakultetu u Beogradu.
Radni odnos u MUP-u Republike Srpske zasnovao je 1998. godine kao pripravnik u SJB Prnjavor.
U svom dosadašnjem radnom iskustvu obavljao je poslove inspektora za poslove bezbjednosti saobraćaja, inspektora policije, inspektora, zamjenika komandira, od 2006. godine poslove komandira Policijske stanice za bezbjednost saobraćaja Banja Luka, od 2010. godine poslove načelnika Odjeljenja za bezbjednost saobraćaja, od kraja 2011. godine poslove načelnika Jedinice za poslove bezbjednosti saobraćaja, a od početka 2012. godine poslove načelnika Centra javne bezbjednosti Banja Luka. Od februara 2015. godine obavljao je dužnost zamjenika načelnika Uprave policije, a poslove načelnika Centra za obuku od marta 2018. godine.
Poslove načelnika Uprave za organizovani i teški kriminal u MUP-u Republike Srpske obavlja od decembra 2020. godine.
051/330-820
051/491-572
uotk@mup.vladars.rs
Centar za obuku "Zalužani", Kuljanska bb, 78000 Banja Luka
Željko Spasojević, rođen je 10.05.1969. godine u Prnjavoru. Osnovnu školu završio je u Prnjavoru, mjesto Kokori, a srednju školu unutrašnjih poslova u Sarajevu 1988. godine. Vojnu akademiju kopnene vojske u Beogradu završio je 1992. godine, od kada je i zaposlen u Ministarstvu unutrašnjih poslova RS. Obavljao je sljedeće poslove i zadatke: komandir voda, zatim načelnik klase u Srednjoj školi unutrašnjih poslova u Banjoj Luci, komandir Policijske stanice Banja Luka 1, inspektor u Sektoru policije, inspektor u Upravi policije, načelnik Odjeljenja opšte policije u Upravi policije, načelnik Sektora policije CJB Banja Luka, načelnik CJB Banja Luka, načelnik Odjeljenja za specijalističku obuku na Policijskoj akademiji, načelnik Odjeljenja za stručno usavršavanje u Upravi za policijsko obrazovanje, inspektor Sudske policije, stručni savjetnik u Kabinetu ministra unutrašnjih poslova, kao dužnost načelnika Policijske uprave Banja Luka. Dužnost načelnika Uprave preuzeo je 25.01.2019. godine.
051/331-114
051/331-119
upp@mup.vladars.rs
Bulevar Desanke Maksimović 4, 78000 Banja Luka.