Ministarstvo unutrasnjih poslova Republike Srpske
← Povratak na | Informisanje javnosti »

U Banjaluci radionica „Vrste sajber kriminala i sajber bezbjednosna rješenja“

| Banja Luka | Četvrtak, 19. maj 2016.

Direktor policije Republike Srpske Gojko Vasić otvorio je danas u Banjaluci dvodnevnu radionicu pod nazivom „Vrste sajber kriminala i sajber bezbjednosna rješenja“, koju Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske organizuje uz pomoć Instrumenta evropske komisije za tehničku pomoć i razmjenu informacija (TAIEKS).

Na otvaranju radionice direktor Vasić je rekao da MUP Republike Srpske ima dobar tim za borbu protiv  sajber kriminala, ali i veoma dobru saradnju sa bezbjednosnim agencijama u svijetu, iako ovaj oblik kriminala nije kod nas zastupljen u mjeri u kojoj je u razvijenijim zemljama. On je napomenuo da se Republika Srpska ne suočava sa velikim brojem tipičnih krivičnih djela u oblasti sajber kriminala, poput dječje pornografije i zloupotrebe platnih kartica, te da su najveće štete pričinjene ubacivanjem virusa u računarske sisteme.

"Naša jedinica je u saradnji sa FBI-em i kolegama iz Velike Britanije sprovela jednu takvu akciju. Virusi su pričinili štetu od 850 miliona dolara“, rekao je direktor Vasić.

On je dodao i da je tim MUP-a Republike Srpske bio nosilac skorašnje akcije u koju su bile uključene policijske agencije iz 38 zemalja, a na osnovu koje su pokrenute brojne istrage u tim zemljama.

U Republici Srpskoj su u Krivični zakon uvrštene odredbe kojima su definisana krivična djela u oblasti sajber kriminala. Takođe, MUP Republike Srpske formirao je jedinicu za borbu protiv ovog oblika kriminala, te su stvoreni uslovi za obuku kadrova.

Uz sve ovo, direktor Vasić je naročito istakao rad na prevenciji i podizanju svijesti kod  djece, odraslih, ali i lica na odgovornim pozicijama o tome kakve su sve zloupotrebe ličnih podataka moguće, te kako se zaštititi kao korisnik interneta.

Pored pripadnika Policije Republike Srpske, učesnici radionice su i pripadnici ostalih policijskih agencija u BiH, te tužilaštava Republike Srpske i BiH, dok predavači na radionici dolaze iz Velike Britanije, Holandije, Francuske i NJemačke.