Ministarstvo unutrasnjih poslova Republike Srpske
← Povratak na | Informisanje javnosti »

MUP obilježava međunarodni dan borbe protiv krijumčarenja i zloupotrebe droga

| Banja Luka | Petak, 24. jun 2016.

Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske u saradnji sa Ministarstvom zdravlja i socijalne zaštite sprovodi kampanju pod sloganom „Ne dozvoli da ti pomute razum“, a povodom obilježavanja međunarodnog dana borbe protiv krijumčarenja i zloupotrebe droga.

Direktor Policije Republike Srpske Gojko Vasić istakao je da Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske posebnu važnost pridaje ovoj oblasti i aktivno učestvuje u radu i aktivnostima Komisije za suzbijanje zloupotrebe opojnih droga Vlade Republike Srpske.

„Zahvaljujući dobro osmišljenoj Strategiji, smatram da imamo veoma dobre rezultate kada je u pitanju prevencija i represija, a u saradnji sa Ministarstvom zdravlja i nevladinim sektorom i u oblasti otklanjanja posljedica koje su nastupile konzumacijom droga“, rekao je direktor Vasić.

Prema njegovom riječima, jedna od najbitnijih aktivnosti jeste edukacija koja je provedena među pripadnicima policije, omladinom po školama, roditeljima i nastavnicima.

„Obuku je prošlo više od 7500 đaka, 2050 roditelja i oko 450 profesora. To je najznačajnije ulaganje u ovu oblast - da se ljudi informišu o opasnostima vezanim za droge. Smatram da upravo zbog toga spadamo u zemlje sa dobrim rezultatima, odnosno zemlje gdje je interes za droge znatno smanjen u odnosu na druge“, rekao je direktor Vasić.

On je napomenuo da je MUP RS formirao bazu za elektronsku evidenciju lica koja se dovode u vezu sa zloupotrebama i krijumčarenjem droga, kao i da su organizovani posebni kursevi za radnike kazneno popravnih ustanova gdje su vršene obuke vezane za zloupotrebu i krijumčarenje droga, kao i o bolestima zavisnosti.

„MUP RS je ostvario saradnju i sa međunarodnom asocijacijom koja prati ovu oblast i kroz redovnu razmjenu informacija dobijamo podatke o novim psihoaktivnim supstancama koje se nalaze na tržištu i koje u saradnji sa organima na nivou BiH pokušavamo što prije zabraniti“, napomenuo je Vasić.

Predsjednik Komisije za suzbijanje zloupotrebe opojnih droga Vlade Republike Srpske Milan Latinović je rekao da je komisija kreirala i odštampala postere koji će, preko Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske, biti distribuirani po cijeloj Republici Srpskoj, prije svega u stanicama javne bezbjednosti, domovima zdravlja i školama.

Ovim želimo da informišemo i podsjetimo građane na opasnost od droga te da ih podstaknemo da se u što većem broju priključe aktivnostima koje se provode kada je u pitanju borba protiv zloupotrebe opojnih droga“, rekao je Latinović.

On je naglasio da je zloupotreba opojnih droga ozbiljna opasnost koja ugrožava ljudsko zdravlje i predstavlja krupan socijalno-ekonomski problem za svako društvo, pa i naše.

Latinović je podsjetio da je Narodna skupština Republike Srpske, na svojoj 13. sjednici, jednoglasno usvojila Strategiju nadzora nad opojnim drogama i suzbijanja zloupotrebe opojnih droga u Republici Srpskoj za period 2016-2021 koju je upravo izradila Komisija za suzbijanje zloupotrebe opojnih droga Vlade Republike Srpske.

Institut za javno zdravstvo Republike Srpske je dostavio Izvještaj za Republiku Srpsku o osobama liječenim zbog zloupotrebe opojnih droga u 2015. godini gdje je navedeno da se u Republici Srpskoj liječi 455 zavisnika, dok je novoprijavljenih slučajeva u 2015. godini bilo 70.

„Starosna dob zavisnika koji se liječe u Republici Srpskoj je od 15 do 65 godina, a većim dijelom se radi o liječenju zavisnika od heroina, u procentu od 90 odsto. Takođe kada su u pitanju zarazne bolesti koje se često prenose zbog korištenja istog pribora ili nezaštićenim seksualnim odnosom, pronađeno je 2.4 odsto pozitivnih nalaza hepatitisa B i 32.5 odsto hepatitisa C.“, rekao je Latinović.

Sanja Stanić, predstavnica nevladinog sektora u okviru Komisije za suzbijanje zloupotrebe opojnih droga Vlade Republike Srpske istakla je da su fokus rada ovog sektora preventivne aktivnosti koje se prije svega odnose na podsticanje uloge roditelja u ranom otkrivanju zloupotrebe droga.

„Ciljevi rane prevencije su prije svega smanjenje broja novih korisnika, podizanje nivao svijesti pojedinaca o rizicima od droga, mobilisanje aktera u zajednici i promovisanje životnih stilova bez droga koji su rađeni kroz niz aktivnosti u okviru osnovnog i srednjoškolskog obrazovanja, univerziteta i u drugim institucijama“, rekla je Stanićka.