Stanje bezbjednosti na zadovoljavajućem nivou na području Policijske uprave Gradiška
| Gradiška | Petak, 09. mart 2018.
U Policijskoj upravi Gradiška, 09.03.2018. godine,održana je pres konferencija za novinare na kojoj su prezentovani rezultata rada za mjesec februar 2018. godine. Konferenciji su prisustvovali zamjenik načelnika Policijske uprave Gradiška Bojan Škorić, načelnik Odjeljenja kriminalističke policije Željko Puzić i načelnik Odjeljenja policije Dejan Trifković.
Zamjenik Škorić je istakaoda je na području koje operativno pokriva Policijska uprava Gradiška za protekli mjesec, odnosno mjesec februar 2018. godine, zabilježen pad evidentiranih krivičnih djela za 20,59%, smanjen je broj narušavanja javnog reda i mira za 21,05%, dok je broj evidentiranih saobraćajnih nezgoda u porastu za 24,24%. Nisu evidentirana krivična djela koja bi izazvala uznemirenost javnosti, kao ni narušavanja javnog reda i mira u većem obimu, a takođe nije evidentirana nijedana saobraćajna nezgode sa smrtno stradalim licima. Analizirajući statističke pokazatelje po svim segmentima, može se istaći da je stanje bezbjednosti za protekli mjesec na zadovoljavajućem nivou.
Načelnik Odjeljenja kriminalističke policije Željko Puzić istakao je da je u mjesecu februaru 2018. godine došlo do smanjenja evidentiranih krivičnih djela za 20,59% u odnosu na uporedni period ili u odnosu 27:34. Od ukupno evidentirano 27 krivičnih djela,22 krivična djela su iz oblasti opšteg kriminaliteta, dva krivična djela iz oblasti zloupotrebe opojnih droga i tri krivična djela protiv bezbjednosti saobraćaja.
Takođe, evidentiran je manji broj izvršilaca za 20,69% ili u odnosu 23:29, a manji je i broj podnesenih izvještaja nadležnom tužilaštvu za 10,34% ili u odnosu 26:29. Procenat ukupne rasvijetljenosti svih krivičnih djela je 75%.
U izvještajnom periodu evidentirana su 22 krivična djela opšteg kriminaliteta, od kojih je ukupno rasvijetljeno 16krivičnih djela. Procenat ukupne rasvijetljenosti krivičnih dijela opšteg kriminaliteta je 69,57%. Nadležnom tužilaštvu podnesena su 22 izvještaja o počinjenim krivičnim djelima protiv19 lica.
U posmatranom periodu prijavljeno je16krivičnih djela protiv imovine, i smanjen je broj evidentiranih krivičnih djela protiv imovine u odnosu na isti period prethodne godine za 23,81% ili u odnosu 16:21.
Načelnik Odjeljenja policije Dejan Trifković istakao je da je u izvještajnom periodu evidentirano15 narušavanja javnog reda i mira, što je manje za 21,05% u odnosu na uporedi period kada je evidentirano 19 narušavanja, manji je i broj počinjenih prekršaja za 14,29% ili u odnosu 24:28. Protiv 27 lica, među kojima su 2 povratnika i četiri maloljetnika, podnoseno je 12 zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka i izdata su 3prekršajna naloga.
U posmatranom periodu evidentirana je 41 saobraćajna nezgoda, što je više za 24,24% u odnosu na uporedni period kada su evidentirane 33 saobraćajne nezgode. Od ukupno evidentirano 41 saobraćajne nezgode, 13 saobraćajnih nezgoda je sa posljedicama po lica (1 sa teško povrijeđenim, a 12 sa lakše povrijeđenim licima) i 28 saobraćajnih nezgoda je sa materijalnom štetom. Broj teže povrijeđenih lica je manji za 75% ili u odnosu 1:4.
Ukupno su evidentirana 762prekršaja iz oblasti bezbjednosti saobraćaja, što je za 6,13% više u odnosu na uporedni period kada je evidentirano 718 prekršaja. Podneseno je 14 zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka i izdato 693prekršajna naloga, a prijavljeno je 707 lica.
Iz saobraćaja je isključeno 88 vozača, od toga 61 vozač je isključen zbog vožnje pod uticajem alkohola, 22 vozača je isključeno zbog upravljanja motornim vozilom prije sticanja prava i pet vozača je isključeno zbog ostalih razloga. Takođe, iz saobraćaja je isključeno i 28 vozila.
Policijska uprava Gradiška, podsjeća građane da besplatnim pozivom na broj telefona 122, koji je aktivan dvadeset četiri časa, mogu da prijave događaj bilo koje vrste, odnosno bilo da su oštećeni prekršajem ili su žrtve izvršenja krivičnog djela, očevici tj. svjedoci događaja kojima se ugrožava tuđa bezbjednost ili imovina, i samim tim policijski službenici u skladu sa zaprimljenom informacijom postupaju. Kako bi policijski službenici pravovremeno reagovali i time spriječili veće posljedice po život, tijelo ili imovinu građana, apelujemo na građane da prilikom poziva daju tačne i precizne podatke i da odgovore na pitanja policijskog službenika koji zaprima prijavu. Takođe, apelujemo na razne kategorije lica, raznih uzrasta i zanimanja, počevši od djece predškolskog uzrasta, školskog uzrasta, adolescenata, omladine u noćnim izlascima, psihički bolesnih lica, lica pod uticajem alkohola i svih drugih, da ne zloupotrebljavaju navedeni broj iz dosade, zabave, neznanja i slično i da ne zauzimaju liniju, jer samim tim onemogućavaju pravovremenu reakciju i pružanje pomoći i usluga građanima kojima je to zaista potrebno.