Ministarstvo unutrasnjih poslova Republike Srpske
← Povratak na Servisne informacije | Informisanje javnosti » Servisne informacije

Direkcija obmanjuje javnost u vezi sa saradnjom sa Europolom

| Banja Luka | Srijeda, 01. jul 2020.

 

Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske smatra da Direkcija za koordinaciju policijskih tijela BiH obmanjuje javnost sa dopisom u kojem  je dostavila mišljenje na „Instrukciju  o pitanjima od važnosti za sprovođenje Sporazuma o operativnoj i strateškoj saradnji sa Europolom“.

Direkcija na ovaj način svjesno opstruiše implementaciju ratifikovanog međunarodnog sporazuma.

Uspostavljanje Zajedničke kontakt tačke za BiH, kao centralne tačke kontakta između BiH i Europola predviđeno je Operativnim sporazumom, a Instrukcija o pitanjima od važnosti za sprovođenje Sporazuma o operativnoj i strateškoj saradnji sa Europolom bliže određuje pitanja koja su već definisana Sporazumom u svrhu realizacije istog.

Pomenuta Instrukcija, koja je po riječima Direkcije za njih neprihvatljiva, donesena je u skladu i na način kako je predviđeno članom 6. Privremene odluke o uspostavljanju sistema saradnje i razmjene informacija nadležnih organa za sprovođenje zakona u BiH i Europol-a, usvojene od strane Savjeta ministara BiH na 75. sjednici održanoj 11. decembra 2013. godine te objavljene u „Službenom glasniku BiH“, broj: 7/2014 i njeno donošenje predstavlja direktnu implementaciju Sporazuma. 

Napominjemo da je Sporazum o operativnoj i strateškoj saradnji BiH sa Europolom, potpisan 31. avgusta 2016. godine, a ratifikovan tokom februara i marta 2017. godine od strane Parlamentarne skupštine BiH i Parlamenta EU. 

Tim, tzv. Operativnim sporazumom, niti bilo kojim drugim dokumentom, nije predviđeno potpisivanje nikakvog dodatnog sporazuma u BiH za njegovu implementaciju, iz čega se jasno vidi da pozivanje na Sporazum o uspostavi Zajedničke kontakt tačke za BiH nema nikakvo pravno utemeljenje.

Podsjećamo da su odluke Parlamentarne skupštine BiH, a posebno one koje se odnose na ratifikaciju međunarodnih sporazuma obavezujuće i da se rukovodioci policijskih tijela ne mogu postavljati iznad zakonodavnih tijela.

Zajednička kontakt tačka je sui generis tijelo koje čine predstavnici svih policijskih tijela u BiH koje kao takvo predstavlja kontakt tačku za BiH u skladu sa evropskim standardima i pozitivnim pravnim propisima u BiH.

Sve ostale sugestije Direkcije, a u smislu da Savjet ministara BiH jednostrano izmijeni Aneks Operativnog sporazuma i da Direkcija imenuje kao kontakt tačku za saradnju sa Europolom, su kako pravno neosnovane tako i nesprovodive u praksi, jer Direkcija nema pravni osnov da bude nadležno tijelo u skladu sa Uredbom Europola (a samim tim i kontakt tačka) niti može da ispuni bilo koji od zadataka koji se postavljaju Uredbom Europola.

Direkcija nije istražno tijelo zaduženo za oblasti iz nadležnosti Europol-a, odnosno službenici Direkcije ne bi trebali da imaju pristup operativnim istražnim podacima, jer nemaju zakonski osnov da učestvuju u istragama. 

Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske nikada nije bilo ometajući faktor koji sputava proces realizacije saradnje sa Europolom i uvijek je bilo za dosljednu primjenu Operativnog sporazuma.

Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske opredjeljeno je za saradnju sa Europolom na način kako je definisano Sporazumom o operativnoj i strateškoj saradnji, te je više puta ukazivalo na potrebu potpune implementacije potpisanog, ispregovaranog i ratifikovanog Sporazuma, u cilju poboljšanja bezbjednosti građana ne samo u Republici Srpskoj i BiH.