Evropski dan borbe protiv trgovine ljudima
| Banja Luka | Ponedeljak, 18. oktobar 2021.
Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske povodom Evropskog dana borbe protiv trgovine ljudima, 18. oktobra upozorava da je trgovina ljudima ozbiljno krivično djelo i kršenje ljudskih prava i da je kao takvo zabranjeno kako domaćim zakonima, tako i međunarodnim pravom.
U Republici Srpskoj poslednjih godina je dominantna unutrašnja trgovina ljudima, čije su žrtve uglavnom domaći državljani, koje eksploatišu takođe domaći državljani. U prvih devet mjeseci ove godine Ministarstvo unutrašnjih poslova nije imalo evidentiranih krivičnih djela „Trgovina ljudima“ i KD „Trgovina djecom“.
U januaru ove godine potvrđena je optužnica za krivično djelo „Trgovina djecom“, a već u julu ove godine donešena je presuda kojom su tri lica proglašena krivim za navedeno krivično djelom i izrečena im je kazna.
Kao što je to slučaj i u drugim državama, žrtva trgovine ljudima može postati svako lice bez obzira na obrazovanje, pol, godine, ili nacionalnu pripadnost. Međutim, određene grupe, kao što su nezaposlene osobe, neregularni migranti, izbjeglice, djeca bez pratnje, nestala djeca, marginalizovane grupe, i drugi su u većem riziku da upadnu u lanac trgovine ljudima. Žene i djeca jesu najčešće, ali ne i isključive žrtve trgovine ljudima. Poslednjih godina se prisutan je sve veći broj muškaraca – žrtava trgovine ljudima u cilju radne eksploatacije.
Zbog težine posljedica koje pogađaju žrtve trgovine ljudima Vlada Republike Srpske i Ministarstvo unutrašnjih poslova kontinuirano preduzimaju napore na suzbijanju ove pojave. U cilju kreiranja adekvatnog odgovora na trgovinu ljudima u Republici Srpskoj se preduzimaju aktivnosti s ciljem jačanja zakonskog, strateškog i institucionalnog okvira.
Koordinacija rada nadležnih institucija Republike Srpske u ovoj oblasti i saradnja sa institucijama drugih nivoa vlasti u BiH, međunarodnim i nevladinim organizacijama ostvaruje se ostvaruje se posredstvom koordinatora za borbu protiv trgovine ljudima u Republici Srpskoj. Saradnja i koordinacija na regionalnom i lokalnom nivou, odvija se u okviru šest regionalnih monitoring timova za borbu protiv trgovine ljudima u Republici Srpskoj, koje čine predstavnici tužilaštava, policije, inspekcije rada i centara za socijalni rad.
Podsjećamo da je usvajanjem izmjena Krivičnog zakonika Republike Srpske u februaru 2021. godine prisiljavanje na prosjačenje propisano kao oblik eksploatacije žrtava trgovine ljudima. Ovim izmjenama stvorene su pretpostavke za krivično gonjenje ovog vida iskorištavanja, što do sada nije bio slučaj.