Ministarstvo unutrasnjih poslova Republike Srpske
← Povratak na | Informisanje javnosti »

Održan radni sastanak na temu nasilje u porodici

| Bijeljina | Petak, 21. jul 2023.

 

U prostorijamaPolicijske uprave Bijeljina održan je radni sastanak predstavnika  Policijske uprave i Fondacije „Lara“ na kojem  se govorilo  nasilju u porodici  u proteklih šest mjeseci, kao i mjerama prevencije.

Jelica Kokotović, inspektor u Sektoru kriminalističke policije, istakla je da nasilje ne urušava samo jednu porodicu, nego cijeli sistem, kao i da je nasiljedruštveni problem.Najčešće se prijavljuju fizičko, psihičko, seksualno i ekonomsko nasilje, a u poslednje vrijeme se sve češće prijavljuje i tzv.kombinovano nasilje. Fizičko je uglavnom nasilje koje je prepoznatljivo, postoje vidljive tjelesne povrede, ali svako fizičko nasilje uglavnom prati i psihičko. Sa razvojem moderne tehnologije, nasilje se prenosi iz tzv. offline sredine u online sredinu. Nasilnik vrši nasilje putem društvenih mreža, gdje nema fizičkog nasilja, ali imamo jako teško nasilje koje ostavlja na žrtvu osjećaj nesigurnosti i straha, uglavnom  su djeca i žene žrtve nasilja.

U proteklih šest mjeseci tekuće godine,  evidentirano je ukupno 95 prijava, od čega su 72 krivična djela i 23 po Zakonu o zaštiti od nasilja u porodici.Ukupan broj izvršilaca je bio 100, od čega je 88 muškog pola i 12 ženskog.Evidentirana su i 42 lišenja slobode.Kada je riječ o zaštitnim mjerama, predložena je jedna zaštitna mjera, odnosno, obavezan psihosociološki tretman i pet hitnih zaštitnih mjera, a to je udaljenje počinioca iz kuće.

Jovana Spremo, koorinatorica Sigurne kuće Fondacija „Lara“ rekla je da je saradnja između institucija i Sigurne kuće je izuzetno dobra, naročito sa predstavnicima MUP-a, koji su uvijek dostupni za situacije sa kojima se susreću korisnice i zaposlenice Fondacije „Lara“.

Mirzeta Tomljanović iz Fondacije „Lara“ kaže da je, sa dolaskom pandemije, pa nadalje, nasilje u porastu. Prošle godine za prvih šest mjeseci u Sigurnoj kući je boravilo 15 žrtava, četiri punoljetne, tri dječaka i osam djevojčica. Dužina njihovog boravka je bila 3.300 noćenja.

„Ova godina je još poraznija. Prošle godine smo imali oko 700 poziva na SOS telefon, a ove godine više od 400 SOS poziva za samo prvih šest mjeseci, dok je 31 žrtva smještena u prvih šest mjeseci. Situacija je zaista posebna, jer pored fizičkog i psihičkog nasilja, sve više su prisutna i druga vrsta nasilja“, kaže Tomljanović.

Ne budite žrtva nasilja prijavite na broj 122 koji je bespalatan,a poziv može biti i anoniman.