Ministarstvo unutrasnjih poslova Republike Srpske
← Povratak na Servisne informacije | Informisanje javnosti » Servisne informacije

Javna kampanja sa ciljem ukazivanja na opasnosti zloupotrebe vatrenog oružja

| Banja Luka | Četvrtak, 17. avgust 2023.

Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske i Mreža žena MUP RS-RS WPON uz podršku Projekta UNDP-a u BiH realizuju kampanju o opasnostima zloupotrebe vatrenog oružja, a sve sa ciljem  podizanja svijesti građana da zloupotreba vatrenog oružja uvijek dovodi do teških posljedica, ali i ozbiljnih zakonskih sankcija. Posljedice zloupotrebe vatrenog oružja u Republici Srpskoj su ozbiljne i samo tokom prošle godine su upotrebom vatrenog oružja izvršena 4 ubistva, jedno nehatno lišenje života, 11 krivičnih djela Razbojništva i 25 slučajeva izazivanja opšte opasnosti. U okviru ovih aktivnosti, policijskih službenici policijskih uprava Banjaluka i Istočno Sarajevo danas su na Trgu Krajine u Banjaluci i na Trgu Srbija u Istočnom Novom Sarajevo razgovarali sa građanima o ovoj problematici. Građanima je i podjeljen promotivni materijal koji je Mreža žena MUP RS-RS WPON uz  podršku Projekta „Digitalizacija i institucionalna i regionalna kooperacija“  UNDP-a u BiH izadila za ove potrebe.                                                                                                                                                 
„U Republici Srpskoj prošle godine u 77 slučajeva nasilja u porodici počinilac je posjedovao oružje, dok je u tri slučaja ono i upotrijebljeno.U prošloj godini evidentirana su četiri ubistva, jedno ubistvo iz nehata, 11 razbojništava i 25 slučajeva izazivanja opšte opasnosti. Svi ovi podaci nas upozoravaju da se prema ovoj problematici trebamo odnositi sa dodatnom dozom odgovornosti i ozbiljenosti. Time ne mislimo samo na policijske službenike, već i same građane“, poručila je portparol Policijske uprave Istočno Sarajevo Vesna Stokanović. Ona je pozvala  sve građane koji imaju informaciju da neko posjeduje nelegalno naoružanje, da neko na javnom mjestu nosi naoružanje ili imaju saznanja da je neko pucao – pozovu odmah policiju na besplatnu telefonsku liniju „122“ ili prijave to direktno u policijskoj stanici.                              „Svi zajednički možemo doprinijeti da broj ovih slučajeva bude manji i da sprječimo tragične posljedice po ljude“, istakla je Stokanovićeva.                                                                                  

Portparol Policijske uprave Banjaluka Danijela Mučibabić je navela da je napodručju u nadležnosti Policijske uprave Banjaluka tokom prošle godine upotrebnom vatrenog oružja izvršeno jedno ubistvo, dva pokušaja ubistva i tri razbojništva.                               

Mučibabićeva je navela da je na području
PU Banjaluka u istom periodu evidentirano 30 krivičnih djela nedozvoljene proizvodnje i prometa vatrenog oružja ili eksplozivnim materija, a u 17 slučajeva nasilja u porodici evidentirano je da je počinilac posjedovao vatreno oružje.Ona je podsjetila da je Zakonom o oružju i municiji predviđena kazna zatvora do pet godina za neovlašteno držanje vatrenog oružja, a novčana ili kazna zatvora do jedne godine za neovlašteno nošenje oružja gdje to građanima nije dozvoljeno.