Ministarstvo unutrasnjih poslova Republike Srpske
← Povratak na Novosti | Informisanje javnosti » Novosti

Prevencijom protiv bezbjednosnih prijetnji na internetu

| Banjaluka | Ponedeljak, 23. oktobar 2023.

           Mjesec oktobar označen je kao mjesec podizanja svijesti građana o sajber bezbjednosti. Tokom cijelog mjeseca, subjekti nadležni za oblast sajber bezbjednosti, sprovode različite kampanje za građane putem kojih nastoje da ih nauče kako da zaštite svoje dragocjene podatke, kako virusi funkcionišu, koje rizike treba da izbjegavaju i koje mjere da preduzmu da bi zaštitili svoj računar.
Sajber kriminal predstavlja jedan segment sajber bezbjednosti.
Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske, u sklopu aktivnosti predviđenih Akcionim planom za borbu protiv sajber kriminala u Republici Srpskoj, preduzima niz preventivnih aktivnosti, kojima nastoji podići svijest određenih ciljnih grupa o opasnostima iz oblasti sajber kriminala.
U vezi sa navedenim bi, kao kontinuiranu aktivnost, izdvojili preventivnu kampanju koja se realizuje za djecu kao najugroženiju kategoriju na internetu, pod nazivom „Djeca u digitalnom dobu i digitalno nasilje“.
U okviru ove kampanje aktivnosti su usmjerene na podizanje svijesti djece i roditelja o značaju posjedovanja vještina i znanja neophodnih za sigurno korištenje potencijala digitalnih medija, uz svođenje rizika o opasnostima korištenja intereneta na minimum.
Druga kampanja sprovodi se u saradnji sa privrednim subjektima pod nazivom „Bezbjednost u digitalnom poslovanju“, čiji je cilj da se što već broj privrednih subjekata informiše o sajber napadima na privredne subjekte koji mogu da prouzrokuju velike finansijske gubitke, zbog čega je važno govoriti o ovom problemu i mogućnostima preventivnog djelovanja.
Osim navedenog, Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske, nastoji da kroz rana upozorenja o najnovijim trendovima u oblasti sajber kriminala dopre do što većeg broja građana, preko svoje zvanične internet stranice https://mup.vladars.net/index.php?vijest=vtk , da ukaže na to šta je novo, koje su nove prijetnje, kakve rizike građani preuzimaju pristupajući pojedinim sajtovima, klikom na link u sadržaju poruke, ostavljajući svoje lične podatke na internet stranicama koje posjećuju i sl.
Pristupom zvaničnoj internet stranici građani se mogu upoznati sa različitim vrstama prevara, koje su najzastupljenije u strukturi sajber kriminala, u dijelu pod nazivom NemojBitiPrevaren, od sportskih mečeva, e-mail prevara, prevara sa bankovnim karticama i raznih drugih prevara.
U ovom dijelu, pored opisa načina izvršenja određene prevare, mogu se naći i fotografije svih identifikovanih profila do sada, a koji su korišteni za prevare preko društvenih mreža; lista banaka u inostranstvu sa podacima (IBAN/SWIFT) putem kojih su vršene prevare; savjeti kako izbjeći da se postane žrtva nekog od opisanog vida prevare itd. Osim navedenih upozorenja, na internet stranici građani mogu pronaći i korisne savjete o zaštiti ličnih podataka, zaštiti personalnog računara, o bezbjednosti djece na internetu, mogu pogledati edukativne kampanje o zaštiti djece u digitalnom dobu, upoznati se sa novostima u oblasti sajber kriminala itd.
Podizanjem svijesti i znanja korisnika interneta, umanjuje se mogućnost izvođenja sajber napada na kritičnu infrastrukturu Republike Srpske, kao i državne institucije, kompanije, mala i srednja preduzeća, ali i na fizička lica. Blagovremenim prepoznavanjem i odgovarajućom reakcijom pojedinca, na samo jedan fišing mejl, značajno se može umanjiti njegova moć i mogućnost daljnje distribucije, kao i posledice koje može imati po pojedinca a i cjelokupno društvo.