Ministarstvo unutrasnjih poslova Republike Srpske
← Povratak na Saopštenja | Informisanje javnosti » Saopštenja

Realizacija kampanje

| Banjaluka | Ponedeljak, 30. oktobar 2023.

Vršnjačko nasilje treba prijaviti, a ne ćutati o njemu, rekao je danas komandir Policijske stanice Centar Banjaluka Milan Salamadija i dodao da je na području u nadležnosti ove Policijske uprave od početka godine evidentirano 18 slučajeva takvog nasilja, od čega je osam bilo u školama.
          "Jedino ako se vršnjačko nasilje prijavi možemo blagovremeno da reagujemo i da spriječimo dalju eskalaciju", rekao je 
komandir Salamadija novinarima.
Komandir Salamadija je naveo da je u Republici Srpskoj u ovoj godini evidentirano 50 slučajeva vršnjačkog nasilja.
           On je prije početka predavanja u okviru kampanje "Budi sigma! Zaustavi/prijavi vršnjačko nasilje!" za učenike u banjalučkoj Elektrotehničkoj školi "Nikola Tesla" istakao da je fokus kampanje na tome da mlade upute da treba da budu samostalni i da rade na unapređenju svog ponašanja.
            "Cilj kampanje je da se što više priča o vršnjačkom nasilju kako bi mladi znali šta je to, prepoznali i prijavili. Želja nam je i da unaprijedimo saradnju sa rukovodstvima škole, nastavnicima, kako bi zajednički djelovali, prepoznali one koji mogu biti skloni vršnjačkom nasilju, te na vrijeme reagovali i otklonili moguće posljedice", rekao je 
komandir Salamadija.
             Psiholog u Elektrotehničkoj školi "Nikola Tesla" Olgica Čikić rekla je da u svakoj školi postoji određen vid vršnjačkog nasilja, te da su to uglavnom verbalna vrijeđanja i omalovažavanja.
          "Naročito je danas prisutno internet nasilje, te pokušavamo da osvijestimo učenike koliko je ono opasno i kakav efekat određene poruke mogu imate za pojedince kojima su upućene", rekla je Čikićeva.
          Učenik trećeg razreda Elektrotehničke škole "Nikola Tesla" Filip Miljuš smatra da su ovakva predavanja značajna, te da bi njegovi vršnjaci trebalo ozbiljnije da ih shvate.
           "Nisam imao iskustva sa vršnjačkim nasiljem, ali sam ga sretao van škole i smatram da to treba prijaviti, prije svega za dobrobit žrtve, a zatim i za onog ko nasilje čini. Naročito je opasno psihičko nasilje, jer može dovesti i do najgorih posljedica", rekao je Miljuš.