Ministarstvo unutrasnjih poslova Republike Srpske
← Povratak na | Informisanje javnosti »

Ministar Karan: "Svako nelegalno oružje je prijetnja"

| Prijedor | Utorak, 19. mart 2024.

      Ministar unutrašnjih poslova Siniša Karan pozvao je danas sve građane koji imaju nelegalno oružje i oružje koje se ne može nabaviti po zakonu da ga predaju bez ikakve odgovornosti jer je ono prijetnja za sve.
    Ministar Karan je danas boravio u Prijedoru gdje je organizovana kampanja „Poštuj život, ne oružje“ i podjela promotivnog letka sa ciljem upoznavanja građana o procedurama u slučaju saznanja o nelegalnom posjedovanju ili pronalaska vatrenog oružja.
   „Najveći broj krivičnih djela, a u vezi sa oružjem se dešava zapravo u našim blizinama, u kućama, stanovima, dvorištima i nažalost sa našom dječicom, sa onom najmlađom populacijom za koje su oružje i minsko-eksplozivno sredstvo igračka kojima oni rado u svojoj igrici priđu i imamo tragične posljedice“, izjavio je ministar Karan.
      On je dodao da je Ministarstvo unutrašnjih poslova tokom prošle godine imalo još jednu akciju koja je bila direktno usmjerena na školsku djecu i omladinu koji su bili ciljna grupa kako da otkriju i prepoznaju i kako da postupaju kada kroz svoje igrice nađu eksplozivna sredstva ubojna sredstva.
    „Tada smo se obraćali najmlađima i govorili im da oružje ne štiti, već oružje ubija. A sada se obraćamo svim građanima, roditeljima, svim koji imaju nelegalno oružje jer mislim da nismo svi skupa, pa ni mi u Ministarstvu unutrašnjih poslova dovoljno jasno rekli o čemu se ovdje radi“, rekao je ministar Karan.
    On je dodao da je svako nelegalno oružje, odnosno ono oružje koje ne možete imati po zakonu, različite vrste oružja i ubojitih sredstava koja su vjerovatno ostala iz odbrambeno-otadžbinskog rata , sada postala prijetnja.
    „Svako onaj ko misli da se riješimo neke bombe tako što je bacio u neku rijeku ili šumu zapravo je direktno ugrozio možda nekog iz svoje porodice, nekog šetača, izletnika i stoga molimo sve građane koji imaju nelegalno oružje , ono oružje koje se ne može nabaviti po zakonu da ga predaju bez ikakve odgovornosti, bez bojazni za ikakvu odgovornost“ poručio je ministar Karan.
    On je dodao da se ova akcija ne može provoditi parcijalno već na području cijele BiH te iznio podatak da je ovo Ministarstvo 2023. prikupilo gotovo 800 komada nelegalnog oružja koje su građani predali kroz ovu akciju i gotovo 3000 komada municije.
     „Mi smo oduzeli preko 1000 komada oružja, od čega 300 nelegalnog i pronašli 102 komada oružja koje je bilo odbačeno u prirodi“ istakao je ministar Karan.
    Gradonačelnik Prijedora Slobodan Javor izjavio je da je došao da ovu kampanju podrži i kao gradonačelnik i kao građanin koju organizuje Ministarstvo unutrašnjih poslova.
    „O ovome treba pričati i ovo je jako važna tema i mislim da uz svakoj lokalnoj zajednici ovo ministarstvo radi sjajan posao jer podiže svijest građana o ovom problemu“, rekao je gradonačelnik Javor.
     On je apelovao na građane Prijedora da se jave u PU Prijedor i da dobrovoljno predaju nelegalno oružje.
     Načelnik Policijske uprave Prijedor Dragan Milojica je ukazao da značaj ove akcije u smanjivanju broja incidenata koji su povezani sa vatrenim oružjem
   „Dosta ljudi ne zna da može predati oružje bez krivične odgovornosti jer zakon predviđa amnestiju, oslobađanje od odgovornosti za takvu dobrovoljnu predaju“, rekao je načelnik Milojica.
      On je dodao da je u prethodnom periodu PU Prijedor provodila represivnu akciju „Kalibar“ te iznio podatak da je u ovoj godini evidentirano 38 krivičnih djela „Nedozvoljena proizvodnja, promet oružja ili minsko- eksplozivnih sredstava.
     Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske realizuje kampanju „Poštuj život, ne oružje“ uz podršku Razvojnog programa Ujedinjenih nacija i agencija za sprovođenje zakona u BiH, sa ciljem poziva građanima na konkretnu opštu akciju, kako bi se spriječili slučajevi upotrebe oružja, te prevenirao i smanjio posjed nelegalnog oružja. Kampanja je podržana kroz projekat „Prevencija i smanjenje posjeda ilegalnog oružja u BiH“, kroz Multilateralni povjerilački fond Ujedinjenih nacija (MPTF), a provodi ga UNDP u BiH.