Predstavljanje Izvještaja „Uspostavljanje mreže žena policajaca jugoistočne Evrope“
| Banjaluka | Srijeda, 17. novembar 2010.
Skup koji je okupio predstavnice MUP RS, MUP Srbije, MUP FBiH, Britanske asocijacije žena u policiji, Vlade RS, Narodne skupštine RS, Džender centra Vlade RS, Ombudsmana za djecu RS, SEESAC, EUPM i UNDP, otvorio je ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Stanislav Čađo.
U Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske zaposleno je 1.459 žena, od kojih je 106 na rukovodećim mjestima, rekao je ministar Čađo.
"U MUP-u RS žene rade na pozicijama načelnika uprava, odjeljenja, jedinica i odsjeka. Iskustva koja u tom pogledu imamo govore da su žene u policiji dobri radnici i rukovodioci", rekao je ministar Čađo.
On je ocijenio da ima određenih pitanja koja u ovoj oblasti zavređuju angažman i pažnju i da im se treba posvetiti.
"Pokušavamo da budemo krajnje obazrivi kada su ova pitanja na dnevnom redu. Niz godina poklanjamo pažnju prisustvu žena u policiji, koje imaju mjesta prilikom upisa na Policijsku akademiju i Visoku školu unutrašnjih poslova RS", dodao je ministar Čađo.
Koordinator regionalnog projekta "Podrška jačanju načela rodne ravnopravnosti u policijskoj praksi" Bojana Balon rekla je da je istraživanje iz 2009. godine o položaju žena u policijskim službama pokazalo da je neophodno uspostavljenje mreže žena policajaca u jugoistočnoj Evropi koja bi funkcionisala kao neka vrsta mehanizma za razmjenu informacija i provođenje zajedničkih projekata.
"Vjerujemo da institucije u kojima su ravnopravno zastupljeni muškarci i žene, kao i predstavnici marginalizovanih grupa mogu da odgovre na potrebe modernog društva", rekla je Balon.
Načelnik Uprave za pravne i kadrovske poslove MUP-a RS Indira Rogić naglasila je da se u MUP-u RS ne pravi podjela na muške i ženske poslove.
"Žena sigurno može da ima iste sposobnosti i kvalifikacije kao muškarac i da bude stručna u izvršavanju profesionalnih zadataka", rekla je Rogićeva.