Nepodnošenje zahtjeva za zamjenu oružnih listova u zakonskom roku, predstavlja smetnju za ponovno nabavljanje oružja za ličnu bezbjednost
| Doboj | Petak, 26. novembar 2010.
Pored toga, nepodnošenje zahtjeva za zamjenu oružnih listova u zakonskom roku, predstavljati smetnju za ponovno nabavljanje oružja za ličnu bezbjednost. Ovo je na današnjoj konferenciji za novinare istakao zamjenik načelnika CJB Doboj, Milić Lazarević, koji je, posredstvom medija, ponovo apelova na građane da blagopvremeno izvrše zamjenu oružnih listova, kako bi izbjegli navedene prekršajne sankcije.
Lazarević je naveo da je u toku ove godine na području deset opština koje operativno pokriva CJB Doboj, oružne listove zamjenilo 41,86 % građana koji legalno posjeduju oružje za ličnu bezbjednost. Ohrabruje činjenica da su građani sa područja opštine Doboj ozbiljnije pristupili izvršavanju ove zakonske obaveze, pa je u oktobru mjesecu broj podnesenih zahtjeva znatno uvećan, odnosno jednak je ukupnom broju zahtjeva koji su podneseni u prethodnih šest mjeseci. Ovakav odziv građana rezultat je preduzetih aktivnosti CJB Doboj kao što su: veći broj provedenih javnih kampanja, održanih Foruma za bezbjednost garđana, sastanaka sa lovačkim i ribolovačkim društvima, sportkim sekcijama, saradnja sa mjesnim zajednicama, obavještavanje građana „od vrata do vrata“, kao i saradnje medija, koji su se pridružili našoj akciji na animiranju građana da ispune svoju zakonsku obavezu.
Procenat zamjenjenih oružnih listova najveći je na području opština: Brod (71%), Derventa (70,65%) i Teslić (70,40%), dok je najmanje zahtjeva podneseno na području opštine Petrovo (33,75%).
Načelnik Sektora policije CJB Doboj, Dragan Prodanović, upoznao je novinare sa predstojećim aktivnostima Centra na sprečavanju nezakonite upotrebe vatrenog oružja i pirotehničkih sredstava i upotrebe nedozvoljenih pirotehničkih sredstava. Prodanović je apelovao na građane da se u vrijeme predstojećih praznika suzdrže od upotrebe vatrenog oružja, a roditeljima savjetaovao da oružje, municiju i pirotehnička sredstva drže van domašaja djece, kako bi se izbjegle neželjene posljedice, koje se najčešće dešavaju u vrijeme obilježavanja novogodišnjih i božičnih praznika.