Aktivnosti povodom mjeseca borbe protiv bolesti zavisnosti
| Banjaluka | Ponedeljak, 20. decembar 2010.
On je predstavljajući aktivnosti resornog ministarstva, Ministarstva unutrašnjih poslova i nevladinog sektora u okviru mjeseca borbe protiv zavisnosti od 15. novembra do 15. decembra, rekao da je veliki rezultat u protekle dvije godine dalo imenovanje vladine Komisije za suzbijanje zloupotrebe droga.
"Komisija je toku ove godine pripremila informaciju o stanju zloupotrebe droga u RS, koja će biti dostavljena na razmatranje Vladi i odborima Narodne skupštine", rekao je Latinović.
On je dodao da je Komisija pripremila i Akcioni plan za 2011. godinu u kojem su predložene ključne aktivnosti koje će provoditi nadležna ministarstva kao i finansijska sredstva za njihovo provođenje.
"U okviru mjeseca borbe protiv zavisnosti organizovali smo okrugli sto o temi upotrebe duvanskih proizvoda, radionicu za predstavnike centara za mentalno zdravlje o temi prikupljanja informacija vezanih za korisnike opojnih droga, te edukacija timova porodične medicine za brzo otkrivanje zavisnosti od alkohola", rekao je Latinović.
Govoreći o broju zavisnika od alkohola i droga u RS, Latinović je iznio podatak da Klinički centar Banjaluka, kao referentna ustanova, godišnje hospitalizuje oko 150 slučajeva zavisnosti od alkohola i 87 zavisnosti od droge, ali da ti podaci nisu odraz stvarnog stanja.
"Mi smo u toku 2008. godine proveli i istraživanje ESPAD među srednjoškolskom populacijom, koje je pokazalo da je sedam odsto dječaka i 2,6 odsto djevojčica probalo neku opojnu drogu, a da 22 odsto dječaka i 16 odsto djevojčica konzumira duvan. Kada je u pitanju alkohol taj procenat je 9,9 odsto za dječaka i 6,3 odsto za djevojčice i ovi pokazatelji su nešto niži u odnosu na zemlje regiona", naveo je Latinović.
Prema riječima direktora Policije RS Gojka Vasića, MUP RS osim represivnih mjera, kroz edukativne kampanje nastoji uključiti što veći broj građana.
"Sada smo mnogo bolje organizovani za prevenciju, a kada su u pitanju represivne mjere, na našoj teritoriji se godišnje procesuira minimalno 10 grupa koje se bave prometom opojnih droga, što je dobra praksa u odnosu na zemlje regiona", rekao je Vasić.
On je dodao da je broj krivičnih djela ove vrste na 10 000 građana u posljednjih 10 godina opao sa 100 na 70, što je značajan napredak u odnosu na zemlje okruženja, ali da je prisutno povećanje količine narkotika po zaplijeni.
"Ruta transporta narkotika preko naših krajeva nije više značajna, jer je prijemom Bugarske u EU ona pomjerena u tu zemlju", naglasio je Vasić.
Direktor nevladine organizacije "Viktorija" Sanja Stanić rekla je da je Akcionim planom za narednu godinu najveći akcenat stavljen na prevenciju i edukaciju roditelja kada je u pitanju zavisnost maloljetnika.
Ona je istakla da se ovoj ustanovi godišnje obrati oko 250 ljudi koji imaju problema sa zavisnošću, ali da će se precizni podaci o njihovom broju u RS moći dobiti formiranjem registra zavisnika, što će se desiti uskoro.
"Naša ustanova pokriva program rehabilitacije koji traje dvije godine i njegova uspješnost je 96 odsto. Od 2003. godine imali smo 67 rehabilitovanih zavisnika", navela je Stanićeva.
Ona je dodala da "Viktorija" djeluje već 10 godina i u okviru svojih aktivnosti ima potpisan Memorandum o saradnji sa Kliničkim centrom Banjaluka i Centrom za socijalni rad.