Ministarstvo unutrasnjih poslova Republike Srpske
← Povratak na | Informisanje javnosti »

Počela kampanja "Neko vreba preko veba"

| Banjaluka | Utorak, 04. oktobar 2011.

Cilj kampanje Vlade Republike Srpske posvećene borbi protiv visokotehnološkog kriminala pod nazivom "Neko vreba preko veba" jeste da se građani upoznaju sa ovom vrstom kriminala o kome se relativno malo zna, a koji predstavlja opasnost za djecu, omladinu, pa i odrasle koji koriste usluge računara i visoke tehnologije.
Ministar unutrašnjih poslova RS Stanislav Čađo izjavio je povodom početka ove kampanje, da je MUP RS propoznao ovu opasnost i da je prije dvije godine osnovao Odjeljenje za sprečavanje ove vrste kriminala.
"Zahvaljujući ovom Odjeljenju otkriveno je više slučajeva kriminala - od pedofilije na internetu, iskorištavanja djece, do bankarskih prevara", rekao je ministar Čađo.
Na preventivnom planu, MUP RS je izradilo internet stranicu www.cyber-vtk.net. Na ovoj internet stranici objašnjeni su svi vidovi kompjuterskog kriminala, od zloupotrebe platnih kartica, do dječije pornografije, načini kako da se građani zaštite od prevara, a postoji i mogućnost da putem nje, svi takvi slučajevi direktno prijave Odjeljenju za sprečavanje visokotehnološkog kriminaliteta MUP RS.

Ministar Čađo naveo je da je istraživanje kompanije „Norton“ za 2011. godinu, zasnovan na podacima i procenama o šteti koju je pretrpelo 12.000 žrtava sajber kriminala u 24 zemlje sveta, pokazalo da od ukupno procenjene štete od 388 milijardi dolara, 114 milijardi iznosi direktni finansijski gubitak a 274 milijardi dolara je šteta koju su žrtve pretrpele kao posledicu toga što su se našle na meti kriminalaca.
“Ovo istraživanje je pokazalo da se svake sekunde 19 internet korisnika postanu žrtve nekog oblika sajber kriminala, a najčešće je reč o hakovanju na društvenim mrežama i prevarama sa kreditnim karticama“, rekao je ministar Čađo.

Takođe, od prošle školske godine počeo je sa realizacijom projekat „Edukacija i djece i odraslih o opasnostima na internetu“. On realizovan je u osnovnim i srednjim školama s ciljem da djecu, ali i nastavnike i roditelje upozori na sve potencijalno opasne situacije na internetu, posebno na društvenim mrežama poput Fejsbuka ili Tvitera koji koristi većina maloljetnika. Ovaj projekat je pozitivno ocjenjen od strane svih učesnika, a zasigurno je uticao na povećanje nivoa svijesti prije svega djece o ponašanju na internetu. Mi ćemo sa ovim predavanjima nastaviti i u ovoj, tekućoj školskoj godini.

Pomoćnik generalnog sekretara Vlade RS za informacione tehnologije Krsto Grujić naveo je da su u Srpskoj najčešći napadi na servere kako bi se onemogućilo pružanje internet usluga.

"Nije rijedak slučaj napada kojima se žele izmijeniti određeni sadržaji na veb stranicama u institucijama RS" kaže Grujić.
Direktor Agencije za informaciono društvo RS Srđan Rajčević rekao da Srpska ima dobru zakonsku regulativu kad je u pitanju ova oblast.
Usvojen je Zakon o informacionoj bezbjednosti, čija primjena treba da počne 1. januara 2012. godine.