Ministarstvo unutrasnjih poslova Republike Srpske
← Povratak na Novosti | Informisanje javnosti » Novosti

Akcija usmjerena na sprečavanje vršnjačkog nasilja

| Banjaluka | Srijeda, 05. oktobar 2011.

Ministar prosvjete i kulture Anton Kasipović, direktor policije Gojko Vasić i Ombudsman za djecu RS Nada Grahovac predstavili su danas akciju Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske „Spriječimo vršnjačko nasilje“, apelujući na sve da daju doprinos u smanjenju ovog oblika nasilja među maloljetnicima.   S obzirom da se od 3. do 9. oktobra obilježava Nedelja djeteta, MUP RS simbolično je pokrenulo akciju baš u ovoj sedmici s ciljem  prevencije novih slučajeva nasilja među djecom i omladinom.

Direktor policije RS Gojko Vasić naveo je da je u prvih šest mjeseci ove godine evidentirano šest krivičnih djela u vezi sa vršnjačkim nasiljem, dok je u prošloj godini bilo 14 takvih krivičnih djela.
"Najvažnija je aktivnost školskog policajca, koji ostavruju kontakte sa nastavnicima, učenicima i roditeljima i to s ciljem prikupljanja podataka o postojanju eventualno nekih žarišta ili konfliktnih situacija, a koji se kroz preventivne ili represivne aktivnosti mogu otkloniti", rekao je Vasić.
On je dodao da preventivna aktivnost jeste i „Plan preventivnih aktivnosti na sprečavanju i suzbijanju maloljetničke delinkvencije u osnovnim i srednjim školama na području RS“.

Predavanja na temu sprečavanja vršnjačkog nasilja, štetnosti opojnih droga i konzimiranja alkohola i cigareta, opasnostima na internetu organizovana su u 372 osnovnoj i srednjoj školi, a odlušalo ih je 20.500 učenika.

"To je jedan od elemenata koji je uticao na smanjenje maloljetničke delikvencije i statistike i gdje je broj prijavljenih lica u prošloj godini za 30 odsto manji", kaže direktor Vasić.
Ombudsman za djecu Republike Srpske Nada Grahovac kaže da su
najčešći oblici vršnjačkog nasilja u osnovnim školama fizičko nasilje, skoro 90 odsto, dok je ono u srednjim školama zastupljeno podjednako kao i psihičko, rekla je danas
Ona je dodala najveći broj slučajeva vršnjačkog nasilja čine djeca osmih razreda osnovnih škola, koja su najčešće i žrtve, a da u srednjim školama to uglavnom čine djeca drugog razreda.
Prema njenim riječima, primjećen je različit pristup škola ovom problemu - od ozbiljnog pristupanja do potpunog ignorisanja.
"Kvalitet škole ne mjerimo po broju prekršaja te vrste koje su imali, već po načinu kako prepoznaju problem i kako ga otklanjaju. Tri su ključne riječi za rješavanje tog problema – pravo, pravila i odgovornost - pravo svakoga da ide u školu, pravila koja važe u školi i kojih se mora pridržavati i odgovornost za svoje ponašanje", rekla je Grahovac.        
Ministar prosvjete i kulture RS Anton Kasipović istakao je da se u protekle dvije godine mnogo toga uradilo na osnaživanju stručnih službi u školama Srpske, ali da se na njima i dalje treba raditi.
"Imamo još tri škole u Trnovu, Trniću i Sitnici koje, nažalost, nemaju formirane stručne službe, ali će resorno ministarstvo to prevazići formiranjem mobilnih timova koji će petnaestodnevno dolaziti u ove škole", naveo je Kasipović.

On je dodao da resorno ministarstvo ima neprekidan rad sa djecom, nastavnicima i roditeljima, bez kojih, kako je rekao, nema škole, obrazovanja i vaspitanja, te da samo uz zajedničko preventivno djelovanje i afirmaciju pozitivnih primjera mogu da se dobiju uspješni rezultati.