Ministarstvo unutrasnjih poslova Republike Srpske
← Povratak na | Informisanje javnosti »

U Banjaluci održan Okrugli sto ''Vršnjačko nasilje i nasilje nad djecom i mediji''

| Banjaluka | Utorak, 18. oktobar 2011.

U okviru  Kampanje ''Spriječimo vršnjačko nasilje'', koju provodi Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske, juče je u Banjaluci održan Okrugli sto na temu "Vršnjačko nasilje i nasilje nad djecom i mediji", koji je organizovao MUP RS zajedno sa Ombudsmanom za djecu Republike Srpske, Džender centrom Vlade RS  i Udruženjem "Zdravo da ste".

        Direktor policije Republike Srpske Gojko Vasić rekao je da statistika pokazuje pad krivičnih djela koja se odnose na  vršnjačko nasilje, kojih je pretprošle godine bilo 27 , prošle godine 14, a do sada u ovoj godini evidentirano je šest ovakvih slučajeva. Što se tiče maloljetničke delinkvencije, direktor  Vasić je rekao da je ove godine broj evidentiranih maloljetnika manji u odnosu na prošlu,  ali da je to bez većeg značaja, jer su u posljednjih deset godina ove evidencije približno iste i povremeno variraju.   "Bitno je da svi segmenti društva funkcionišu, da se preventivno djeluje i stvore mehanizmi koji će onemogućiti da izražavanje nasilja postane navika", istakao je direktor Vasić i dodao da policija u redovnim aktivnostima pridaje veliki značaj maloljetničkom prestupništvu. Direktor Vasić  je naveo da MUP RS u okviru aktivnosti školskog policajca, edukativnih predavanja, te aktivnosti otvorenih vrata, nastoji da kroz rad policije sa omladinom i djecom stvori preduslove da djeca upoznaju policiju i steknu povjerenje u njih.

         Nada Grahovac, Ombudsman za djecu Republike Srpske, izjavila je za novinare prije početka Okruglog stola, da  mediji imaju veoma važnu ulogu u promociji i zaštiti prava djeteta, te jačanju društvene svjesti o kršenju tih prava, jer vrlo često ukazuju na povrede prava djeteta. Ona je dodala da, senzacionalističko izvještavanje, ulaženje u privatnost djeteta i porodice, još ukazuje na to da je pravo javnosti na informaciju iznad prava djeteta.  "Način na koji se izvještava ne treba dodatno da povrijedi dijete. Treba imati u vidu kako će objavljena vijest djelovati na dijete koje, nakon svega što mu se desilo, treba da se susretne sa okolinom, školom, vršnjacima", istakla je Grahovac. Ona je dodala da mediji moraju da obezbijede pozitivan sadržaj o djeci i za djecu koja, prema istraživanjima, sedmično i po 26 sati provode pored televizije, a samo pola sata u razgovoru sa roditeljima.  "Iz ovoga se vidi koliki je uticaj medija na odrastanje djece i zašto je potrebno da uče na dobrim primjerima djece, roditelja, nastavnika i drugih", navela je Grahovac i dodala da zakoni o medijima još uvijek nisu na adekvatan način prepoznali pravo djeteta na zaštitu.

         Predsjednik Aktiva direktora srednjih škola banjalučke regije Predrag Damjanović rekao je da škole daju sve od sebe da problem vršnjačkog nasilja svedu na minimum.  "Skoro sve škole su stručno osposobljene, imaju psihologe, socijalne radnike i pedagoge, i preventivno možemo da djelujemo. Ne treba očekivati da škole mogu sve same da riješe, jer bez sistemskog pristupa, strategije i strateške borbe teško da pojedinačno iko može da djeluje", rekao je Damjanović.